3o Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας

3o Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας 2019

“Από ξένο τόπο κι απ’ αλαργινό
ήρθ’ ένα κορίτσι φως μου δώδεκα χρονώ.”,
Μικρασιάτικος συρτός

“Μια νύχτα θα ‘ρθει από μακριά,
βρε αμάν αμάν

αέρας Πεχλιβάνης”
Πεχλιβάνης-Θ.Παπακωνσταντίνου

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019 στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας το 3ο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών γαι την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ν.Λάρισας.

Το φεστιβάλ είχε ως σκοπό  το σχολείο να μεταμορφωθεί σε χώρο δημιουργίας και συνεργασίας αλλά και την επικοινωνία ανάμεσα στους μαθητές μέσω της μουσικής γλώσσας. Το 11ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας εκπροσώπησε η σχολική χορωδία μαθητών και μαθητριών υπό την καθοδήγηση και τη διδασκαλία της καθηγήτριας μουσικής. Η μουσικός κ. Βιργινία Καραγιώργου, με την συνοδεία πιάνου και με την χορωδία ερμήνευσαν το τραγούδι “Άπο ξένο τόπο” άριστα μέσα σε ένα υπέροχο κλίμα γεμάτο νότες και παιδικές φωνές. Ένα επίσης υπέροχο τραγούδι “Ο Πεχλιβάνης” ερμήνευσαν οι μαθητές με την μουσική διδασκαλία και τη συνοδεία του πιάνου από την κ. Καραγιώργου, τραγούδι του Θανάση Παπακωνσταντίνου. Κοντά στους μαθητές με μεγάλο ενθουσιασμό ήταν και ο Διευθυντής του σχολείου μας κ.Βλάνδος Σταμούλης, η Κοινωνική Λειτουργός κ. Μακαντάση Ελένη και η Εικαστικός κ. Αναστασοπούλου Ελένη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στην υπεύθυνη και στα παιδιά και όλοι μας ευχόμαστε με το καλό και του χρόνου. Τα παιδιά τραγούδησαν, χαμογέλασαν  και χάρηκαν με αυτή την ξεχωριστή εμπειρία.