ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ : ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΜΑΙΟΥ 2021

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ – ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΜΑΙΟΥ 2021

Αγαπητοί μας Γονείς… Παιδιά μας Αγαπημένα Χριστός Ανέστη!

Τα σχολεία μας ανοίγουν την Δευτέρα 10 Μαΐου 2021 και επιστρέφουμε έτσι στο φυσικό μας περιβάλλον!

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELF TEST)
Σας ενημερώνουμε, κατά την επαναλειτουργία του σχολείου μας, σύμφωνα με το ΦΕΚ (1825Β/5-5-2021)

για τον αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test)  σε όλα τα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ για όλους τους/τις μαθητές/τριες,  όλους τους/τις εκπαιδευτικούς και όλους τους εργαζόμενους στη σχολική μονάδα.
Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται κάθε σχολική εβδομάδα, τουλάχιστον 24 ώρες πριν τη Δευτέρα.
Από τη Δευτέρα 10/5/2021 δεν θα επιτρέπεται σε κανένα εκπαιδευτικό ή και μαθητή/τρια, η είσοδος στο σχολείο αν πρώτα δεν επιδεικνύει το απαραίτητο έγγραφο εκτυπωμένο ή χειρόγραφο.
Βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε:
1.      Παραλαμβάνετε από φαρμακείο, δωρεάν, με τον ΑΜΚΑ μαθητή/τριας το δωρεάν τεστ. (Από Τετάρτη 5/5/21, διατίθεται). Το Σαββατοκύριακο δεν διατίθεται κανένα test.
2.      Κάνετε το τεστ στο παιδί σας την Κυριακή. (Προσοχή πρέπει εντός των 24 ωρών πριν έρθει στο σχολείο να έχει διενεργηθεί.)
3.      Εισέρχεστε στην πλατφόρμα  dilosi.services.gov.gr/login, όπου συνδέεστε με κωδικούς taxisnet καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test (αρνητικό ή θετικό) και στη συνέχεια εκτυπώνετε τη σχολική κάρτα του/της μαθητή/τριας. Σε περίπτωση δυσκολίας εκτύπωσης μπορείτε να μας το προωθήσετε από την πλατφόρμα στο e-mail του σχολείου μας:

mail@10nip-eleft.thess.sch.gr

4.      Εναλλακτικά μπορείτε και χειρόγραφα να συμπληρώσετε το σχετικό έντυπο, αν δεν υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης.
Σας επισυνάπτουμε και το έντυπο της σχολικής κάρτας, ώστε να το έχει το παιδί συμπληρωμένο την Δευτέρα με την προσέλευση του στο νηπιαγωγείο!  ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ COVID-19

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την διεύθυνση:  https://self-testing.gov.gr/

Επίσης μπορείτε να δείτε το παρακάτω video για ενημέρωση για τον τρόπο διενέργειας του self test.

www.youtube.com/watch?v=uqy9EtE1uuE

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία!

Καλή Αρχή και Καλή Αντάμωση!

Από την Δ/νση του Νηπιαγωγείου

Δείτε το παρακάτω τις οπτικοποιημένες οδηγίες:

Μετάβαση στο padlet.com