Η Ε’ τάξη ζωγραφίζει Picasso

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Τάξης του σχολείου μας, στο μάθημα των Εικαστικών έμαθαν για τη ζωή και το έργο του σπουδαίου ζωγράφου Pablo Picasso και δημιούργησαν με το δικό τους ιδιαίτερο και μοναδικό στυλ τα πορτρέτα του καλλιτέχνη “Γυναίκα με καπέλο με πομ πον και εμπριμέ μπλούζα” και “Γυναίκα με κόκκινα μαλλιά”.

Πικάσο

Pablo Picasso

Ο Πάμπλο Ρουίθ ι Πικάσο, περισσότερο γνωστός ως Πάμπλο Πικάσο, (25 Οκτωβρίου 1881 – 8 Απριλίου 1973), ήταν Ισπανός ζωγράφος, χαράκτης, γλύπτης, ποιητής, σκηνογράφος και δραματουργός.

Είναι ένας από τους κυριότερους Ισπανούς εκπροσώπους της τέχνης του 20ου αιώνα, με σημαντική συνεισφορά στη διαμόρφωση και εξέλιξη της μοντέρνας και σύγχρονης τέχνης.

Το διασημότερο ίσως έργο του Πικάσο είναι η Γκερνίκα. Τα έργα του είναι ποικίλα. Εργάστηκε εξίσου με ελαιογραφίες, υδατογραφίες, παστέλ, κάρβουνο, μολύβι και μελάνι.