Γιορτή 28ης Οκτωβρίου – Παρέλαση

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας προσκαλούμε στη γιορτή του σχολείου μας!! Ελάτε να μοιραστούμε τον μικρό εορτασμό που ετοιμάζουμε με τα παιδιά για την επέτειο του «OXI» με αποσπάσματα από το χρονικό του «Μαουτχάουζεν», βιβλίο του Ιάκωβου Καμπανέλλη.

Σας γνωρίζουμε ότι την Πέμπτη 27/10/2022, τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο στις 8:00 – 8:15. Κανονικά θα λειτουργήσει και η πρωινή ζώνη. Οι μαθητές θα μείνουν εντός των τάξεων τους μέχρι τις 9:00, χρόνος αναγκαίος ώστε να γίνουν οι απαραίτητες προετοιμασίες για την γιορτή, η οποία θα λάβει χώρα στην αυλή του σχολείου. Θα συγκεντρωθούμε όλοι έξω για να παρακολουθήσουμε την γιορτή που έχουν ετοιμάσει τα δύο τμήματα της Δ’ με τη σημαντική συμβολή της ορχήστρας και της χορωδίας (μαθητές  της Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης). Για τους γονείς οι πόρτες του σχολείου θα ανοίξουν στις 8:45.

Τα παιδιά των τριών τάξεων Δ’, Ε’ και ΣΤ’  θα πρέπει να φοράνε τα ρούχα της παρέλασης, χωρίς τα αξεσουάρ, δηλαδή, θα φοράνε άσπρο πουκάμισο, μπλε παντελόνι και μαύρα παπούτσια και να φέρουν μαζί τους τα χαρτιά τους, τις παρτιτούρες τους και τα μουσικά τους όργανα (όσα παίζουν). Τέλος, θα γίνει η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και στους παραστάτες.

Η γιορτή μας θα τελειώσει στις 10:00. Το ολοήμερο ΔΕ θα λειτουργήσει.

ΠΑΡΕΛΑΣΗ

Την Παρασκευή 28/10/2022 τα παιδιά θα συναντηθούν με τη γυμνάστρια του σχολείου μας κα Φιλίππου Χριστίνα στο βενζινάδικο της BP, Στρ. Καραϊσκάκη 100, στις 10:30π.μ. Τα παιδιά θα πρέπει να φοράνε τα ρούχα και τα αξεσουάρ της παρέλασης (γάντια, μπερέ, κονκάρδα κλπ). Μετά το πέρας της παρέλασης, οι γονείς και κηδεμόνες θα παραλάβετε τα παιδιά από την κα Χριστίνα στο τέλος της παρέλασης, στη συνδρομή των οδών Στρ.  Καραϊσκάκη και Χίου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

ΑΦΙΣΑ

• ΕΠΑΡΣΗ ΣΗΜΑΙΑΣ
  • ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΙ – ΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ
  • ΧΡΟΝΙΚΟ από τα παιδιά της Δ’ τάξης
  • ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ σε 17 σκηνές
  • ΕΙΣΑΓΩΓΗ
  • ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ – ορχηστρικό
    Ανάμεσα στις σκηνές θα ακουστούν
    τα τραγούδια:
  • Ο ΑΝΤΩΝΗΣ
  • ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ
  • Ο ΔΡΑΠΕΤΗΣ
  • ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ

Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ: Δ1 ΚΑΙ Δ2
ΧΟΡΩΔΙΑ: ΟΙ ΤΑΞΕΙΣ Δ’, Ε’ και ΣΤ’
ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΟΦΩΝΑ: Η Ε’ ΤΑΞΗ
ΣΤΗΝ ΟΡΧΗΣΤΡΑ: ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ ΝΑΓΙΑ,
ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ,
ΛΑΤΙΦΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΚΟΥΒΑΡΑ ΑΣΗΜΙΝΑ,
ΣΕΪΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΤΣΙΠΑΣ ΝΙΚΟΣ.

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:
Δ1: ΚΑΛΦΑΓΙΑΝΝΗ ΜΑΥΡΑ