Sunenteuksi me enan Kouro COVER

Η συγγραφέας Μαίρη Βογιατζή στο σχολείο μας!

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχθήκαμε τη συγγραφέα Μαίρη Βογιατζή τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 στο σχολείο μας!

Η δημιουργός του υπέροχου βιβλίου “Συνέντευξη με έναν Κούρο” μας έκανε την τιμή να το παρουσιάσει στις τάξεις Γ’ και Δ’. Κατά την παρουσίαση, οι μαθητές συζήτησαν μαζί της για το πώς διαμορφώνεται μια ιδέα πριν τη συγγραφή, για το τι θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε ένα άγαλμα, για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κούρου όπως την προέλευσή του, την ανεύρεσή του, το μέγεθός του, το βήμα του μπροστά, το αρχαϊκό του χαμόγελο. Συνέκριναν το άγαλμα με άλλα γνωστά αγάλματα μεγάλων διαστάσεων, μελέτησαν τη σημασία των αγαλμάτων στην αρχαιότητα και μίλησαν για τις βλάβες που υπέστη ο κούρος από τον  μεγάλο σεισμό του 2020 στη Σάμο. Ο συνδυασμός φιλαναγνωσίας και ιστορίας αποδείχθηκε απίθανος και η γνωριμία με την κυρία Βογιατζή ήταν θαυμάσια!

Την ευχαριστούμε θερμά που μας τίμησε με την παρουσία της και μας χάρισε το βιβλίο της, που πλέον κοσμεί τα ράφια της σχολικής μας βιβλιοθήκης! Τρέξτε να το δανειστείτε!!!

Ευχαριστούμε εξίσου την κυρία Ρουσσάκη Βασιλική, που μεσολάβησε ώστε να πραγματοποιηθεί η όμορφη αυτή παρουσίαση!