Γενικές Οδηγίες

Για να συμμετέχετε ως ομιλητές στην πλατφόρμα θα πρέπει να συμπληρώσετε την φόρμα σεμιναρίου, την οποία μπορείτε να κατεβάσετε εδώ και να την αποστείλετε στο e-mail: sympl-ait@sch.gr

Οδηγίες για συμμετοχή ως ακροατές

Για την συμμετοχή σε ένα Webinar μπορείτε να βρίσκεστε σε οπουδήποτε σημείο στον κόσμο έχετε υπολογιστή με πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Τα webinars μπορεί είναι ανοικτά για συμμετοχή ή κλειστά για μέχρι 60 διαφορετικά σημεία σύνδεσης (άρα στην πράξη θα υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής π.χ. από όλα τα σχολικά συγκροτήματα της Αιτωλοακαρνανίας).
Στην περίπτωση περισσότερων ενδιαφερομένων θα μπορούν να τα παρακολουθούν περισσότεροι συνάδελφοι μαζί – με δική τους πρωτοβουλία – από κοινού σε κάποιο σπίτι, εργαστήριο ή αίθουσα (με αξιοποίηση video projector και κατάλληλων ηχείων).

Αν ένα webinar είναι ανοικτό τότε η πρόσκληση θα είναι δημοσιευμένη στην ιστοσελίδα του σχολικού συμβούλου. Αν αντίθετα είναι κλειστό (π.χ. μόνο για σχολεία παιδαγωγικής ευθύνης), όσοι έχουν επιλεγεί να συμμετάσχουν θα λάβουν μία πρόσκληση μέσω e-mail.
Και στις δύο περιπτώσεις, θα αναγράφονται πληροφορίες για την παρουσίαση, ο σύνδεσμος με τον οποίο θα μπορείτε να μεταβείτε στην εικονική αίθουσα και ο κωδικός πρόσβασης της, καθώς επίσης τεχνικές οδηγίες.
Για την καλύτερη οργάνωση και προετοιμασία μετά την ανακοίνωση του προγράμματος του γενικού σεμιναρίου, όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν σε κάθε webinar θα καλούνται να δηλώνουν χωρίς δέσμευση – ηλεκτρονικά την πρόθεση συμμετοχής τους.

Απαιτήσεις σε υλικό, λογισμικό και ταχύτητα σύνδεσης

Γενικά Προτεινόμενο
Βασικές απαιτήσεις
  • Επεξεργαστής CPU: 500 MHz
  • Μνήμη RAM: 256 MB
  • Επεξεργαστής CPU: 800 MHz ή περισσότερο
  • Μνήμη RAM: 256 MB ή μεγαλύτερη
Βίντεο πολλαπλών θέσεων (MultiPoint)
  • Επεξεργαστής CPU: 1.7 GHz Pentium R
  • Μνήμη RAM: 512 MB
  • Επεξεργαστής CPU: 2.8 GHz P4
  • Μνήμη RAM: 512 MB
Ταχύτητα
  • 1 Μbps
  • 2 Mbps
Λειτουργικό Σύστημα
  • Microsoft Windows 2000 SP4 Professional
  • Apple Mac OS X Snow Leopard (version 10.6 )
  • SUSE Linux Enterprise Desktop 10
  • Red Hat Enterprise Linux Desktop 5
  • Microsoft Windows XP SP2 Professional
  • Microsoft Windows 7
  • SUSE Linux Enterprise Desktop 10

Μπορείτε να συμμετέχετε ως εκπαιδευόμενοι στα σεμινάρια χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα centra.
Αναλυτικές οδηγίες για εγκατάσταση του απαραίτητου λογισμικού και χρήση της πλατφόρμας δείτε εδώ.