Αρχεία για 10 Αυγούστου 2015

Συγκρότηση του Πειθαρχικού Συμβουλίου και με τα Αιρετά Μέλη της ΠΔΕ Ιονίων Νήσων »

Με υπουργική απόφαση, ανασυγκροτήθηκε το Α ́ Τμήμα του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ως εξής:

ΥΠΟΠΑΙΘ: Κανονικά η λειτουργία των ολοήμερων σχολείων »

Το υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων διαψεύδει κατηγορηματικά δημοσιεύματα του γραπτού και ηλεκτρονικού τύπου σύμφωνα με τα οποία εξετάζεται η κατάργηση των ολοήμερων σχολείων προκειμένου να εξοικονομηθούν κονδύλια. Τα ολοήμερα σχολεία θα εξακολουθήσουν κανονικά και απρόσκοπτα τη λειτουργία τους, καθώς το υπουργείο έχει εξασφαλίσει όλες τις αναγκαίες πιστώσεις.

Ορισμός κριτηρίων για τη χορήγηση συνάφειας των διδακτορικών και μεταπτυχιακών τίτλων με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ) »

Με κοινή απόφαση που υπέγραψαν ο Αναπληρωτής υπουργός Παιδείας Τάσος Κουράκης και ο πρόεδρος του ΙΕΠ Σ. Γκλαβάς, ορίστηκαν τα κριτήρια για τη χορήγηση συνάφειας των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ).