ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΝΗΣΑΚΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ!

Ολοκληρώνεται σιγά σιγά μια όμορφη και καθόλα δημιουργική χρονιά.. Παιδιά και εκπαιδευτικοί συμμετείχαμε σε πολλές και ενδιαφέρουσες δράσεις  αποκομίζοντας νέες γνώσεις και εμπειρίες.. Συνεργαστήκαμε, αγωνιστήκαμε, πειραματιστήκαμε και σίγουρα καταφέραμε να γίνουμε ομάδα…

Το Σάββατο 1 Ιουνίου, παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας, επισκεφτήκαμε το νησάκι της λίμνης μας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά στιγμές της Ιστορίας του τόπου μας αλλά και όλης της Ελλάδας. Ωραίες στιγμές τόσο στο Μουσείο του Αλή Πασά όσο και στο Κέντρο πληροφόρησης Λίμνης Παμβώτιδας. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Κύριο Παύλο στο Κέντρο Πληροφόρησης που με την ευγένεια, την υπομονή του και τις γνώσεις του μας ταξίδεψε στο νησί μιας άλλης εποχής..

collageΤΗΔΡΤ

collage 1 1

collage 3

Ανώνυμο σχέδιο 1

Ανώνυμο σχέδιο 2

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Άλλη μια όμορφη μέρα ξεκίνησε.. Την Παρασκευή 31 Μαϊου, τα νήπια του Νηπιαγωγείου μας επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής της πόλης μας. Αφού προηγήθηκε ενημέρωση σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής από τους εκπαιδευτές της Τροχαίας και περάσαμε με απόλυτη επιτυχία τα απαραίτητα τεστ, ήρθε η ώρα να βγούμε στην κυκλοφορία με τα οχήματά μας!!! Με το σύνθημα “ασφαλώς κυκλοφορώ” ξεκινήσαμε τις βόλτες μας εντός του πάρκου!!!

collage 2

ΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ!

Την Πέμπτη 30 Μαϊου  επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας ο εκπαιδευτής σκύλων κος Απόστολος Γεροδήμος σε μία προσπάθεια εξοικείωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών με τους τετράποδους φίλους μας, τα σκυλιά. Τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τη Λούνα και την Αίτνα, δύο πανέμορφα σκυλιά, τα χάιδεψαν και έμαθαν πολύ σημαντικές πληροφορίες για το πως πρέπει να προσεγγίζουμε με ασφάλεια τα σκυλιά, τι πρέπει να προσέχουμε και φυσικά πως μπορούμε να προσεγγίζουμε τα αδέσποτα ζώα.

Ανώνυμο σχέδιο

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΛΑΖΑΙΝΑ!!!

Στις 14 και 22 Μαϊου 2024 το νηπιάκια ΄για άλλη μια χρονιά ακολούθησαν την παράδοση του σχολείου μας και πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στα Λάζαινα Ιωαννίνων. Εκεί, οι καταπληκτικές συναδέλφισσες Κατερίνα και Χριστίνα από το ΚΕΠΕΑ Πραμάντων οδήγησαν τα μικρά μας σε ένα υπέροχο ταξίδι μέσα στη φύση, στο δάσος του χωριού και έμαθαν τα μικρά και μεγάλα μυστικά του. Στο τέλος της διαδρομής τους περίμεναν μεγάλες εκπλήξεις!!!Παιχνίδια και αγώνες!!Κυρία Κατερίνα και κυρία Χριστίνα, σας ευχαριστούμε για το υπέροχο ταξίδι!!

collage 1

ΛΑΖΑΙΝΑ 2024 1         ΛΑΖΑΙΝΑ 2024 2

ΛΑΖΑΙΝΑ 2024

και όταν γυρίσαμε αποτυπώσαμε τις εντυπώσεις μας στο χαρτί!!!!

ΣΧΟΛΗ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ “ΤΟΥΝΕΛ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ”

Με μεγάλη χαρά σήμερα Πέμπτη 23/5/2024 το Νηπιαγωγείο μας υποδέχτηκε το δάσκαλο της  Σχολής Νοηματικής Γλώσσας «Τούνελ της Σιωπής» κ. Παναγιώτη Ζούπα σε μία ημέρα ευαισθητοποίησης των παιδιών μας στη διαφορετικότητα, μέσω του παιχνιδιού.

Όλα τα τμήματα του Νηπιαγωγείου μας, παιδιά και παιδαγωγοί, είχαμε την ευκαιρία να «δούμε» διεξοδικά, μεθοδικά και ρεαλιστικά την πραγματικότητα μέσα από μια διαφορετική οπτική!

Ευχαριστούμε ειλικρινά τον κ. Ζούπα για την περιεκτική, διακριτική και συνάμα παιδαγωγική προσέγγισή του και τον Σύλλογο  Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας για αυτήν την πρωτοβουλία.

Screenshot 1 2     Screenshot 2 2         Screenshot 3 1

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ 5ης ΕΜΑΚ – ΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Την Τρίτη 21/5/2024, το Νηπιαγωγείο μας υποδέχτηκε την 5η Ε.Μ.Α.Κ. Ιωαννίνων σε μια προγραμματισμένη ημέρα ενημέρωσης των μαθητών/ τριών και των εκπαιδευτικών για θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης έκτακτων φαινομένων (λ.χ. πυρκαγιών, σεισμών) με χρήση και μέσων προσομοίωσης. Η δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας  και από κοινού με το 4ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

Στο διάστημα των 2 και πλέον ωρών που διήρκησε η συγκεκριμένη δράση στους χώρους των δύο σχολικών μονάδων έγινε ενημέρωση και εκπαίδευση θεωρητικά και πρακτικά στην αντιμετώπιση των έκτακτων φαινομένων και παράλληλα υπήρξε δυναμική αλληλεπίδραση επί του πρακτέου, όπου αρκετές φορές οι μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Ειδικού Σχολείου «απεγκλώβησαν ως διασώστες» τους «εγκλωβισμένους» διασώστες με τη βοήθεια των δύο εκπαιδευμένων σκύλων της 5ης Ε.Μ.Α.Κ.

Ήταν μια πραγματικά ιδιαίτερη εμπειρία για όλους μας και ευχαριστούμε την καταπληκτική ομάδα της 5ης ΕΜΑΚ που προσέγγισαν το πολύ σοβαρό θέμα με ιδιαίτερη ευαισθησία προς τα παιδιά.

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη χρονιά!!!

collage 1

Screenshot 1 1