Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος
Στις 5 Ιουνίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Σε συνεργασία με το Επαρχείο Νάξου επισκέφθηκαν το σχολείο μας η κ. Αθηνά Σαντοριναίου, περιβαλλοντολόγος, προϊσταμένη του γραφείου Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας του Επαρχείου Νάξου, η οποία μας μίλησε για το περιβάλλον και την κλιματική κρίση, ο κ. Κωνσταντίνος Βορδάκης, γεωπόνος του Επαρχείου, ο οποίος μας ενημέρωσε για το πώς γίνεται η φύτευση και μας βοήθησε να φυτέψουμε στον κήπο του σχολείου μας τα καλλωπιστικά και αρωματικά φυτά που μας πρόσφερε το Επαρχείο Νάξου. καθώς επίσης η κ. Κατερίνα Σιδερή και η κ. Μαρία Φύτρου από το Επαρχείο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να απευθύνουν τις ερωτήσεις τους στους ειδήμονες και στη συνέχεια οι μαθητές της Δ΄ τάξης ασχολήθηκαν με τον καλλωπισμό του σχολικού μας κηπάκου με τα φυτά που μας πρόσφερε το Επαρχείο.
Ευχαριστούμε πολύ τον Έπαρχο Νάξου κ. Ιωάννη Μαργαρίτη, τον κ. Βορδάκη, την κ. Σαντοριναίου, την κ. Σιδερή και την κ. Φύτρου για την τόσο όμορφη δράση!
Διακρίσεις στον Διαγωνισμό Μαθηματικών Ικανοτήτων “Πυθαγόρας”
Στον 6ο Διαγωνισμό Μαθηματικών Ικανοτήτων “Πυθαγόρας” συμμετείχαν το Σάββατο, 9/3/2024 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας.
Σε αυτόν αρίστευσαν ο μαθητής της Δ΄ τάξης Κονδύλης Νικόλαος-Παναγιώτης και η μαθήτρια της Στ΄ τάξης Κοττάκη Κωνσταντίνα.
Θερμά Συγχαρητήρια στα παιδιά!!!
Διακρίσεις στον Μαθηματικό Διαγωνισμό “Μικρός Ευκλείδης”
Οι Ε΄ και η Στ΄ τάξεις του Σχολείου μας συμμετείχαν στον 18ο Μαθηματικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά”, ο οποίος διεξήχθη την Παρασκευή, 5/4/2024.
Σε αυτόν η Αριάδνη Αυλητή μαθήτρια του Ε΄1 τμήματος, η Μαρία Μυρσίνη Φραντζέσκου και ο Αντώνης Σωμαριπας μαθητές του Ε’2 τμηματος
οι μαθητές-τριες της Στ΄ τάξης Αγγελή Κατερίνα, Μουστάκη Ιωάννα και Κατσαρός Γιώργος αρίστευσαν.
Θερμά Συγχαρητήρια στα παιδιά !!!
Τρίποντα στα Σχολεία
Το Σχολειο μας την Παρασκευη,31 Μαΐου, συμμετειχε στο πρόγραμμα “Τρίποντα στα Σχολεία” της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης ( ΕΟΚ).
Σκοπός του προγράμματος είναι να αποκτήσουν γενικά οι μαθητές θετική άποψη για τον αθλητισμό και μέσα από την σωστή καθοδήγηση να αγαπήσουν το μπάσκετ αποκτώντας την σωστή καλαθοσφαιρική εκπαίδευση, εντός κι εκτός σχολικού περιβάλλοντος καθώς και την σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα.
Συμμετέχοντας στις ασκήσεις και τις δραστηριότητες που προσφέρει το πρόγραμμα μαθαίνουν τα παιδιά να συνυπάρχουν και να συνεργάζονται μεταξύ τους, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους και του χαρακτήρα τους.
Στο τέλος δοθήκαν σε όλα τα παιδιά συμβολικά, από ένα αναμνηστικό βραχιολάκι με το σήμα της Ομοσπονδίας καθώς και δύο μπάλες για τις ανάγκες του σχολείου.
Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του προγράμματος κ. Μίζιο Αθανάσιο και κ. Αφροδίτη Αραμπατσανη.
Διακρίσεις σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό
Το Σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στον 13ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σοφία Φίλντιση – “Το δέντρο της σοφίας” .
Συγκεκριμένα, η μαθήτρια του Ε΄1 τμήματος Μυρτώ Κουρνιώτη κέρδισε τη 2η θέση στον διαγωνισμό νοηματικής ανάγνωσης και ο μαθητής του Ε΄2 τμήματος Νικόλαος Ρουγκάλας κέρδισε τη 2η θέση στον γραπτό διαγωνισμό με τη συγγραφή παραμυθιού.
Θερμά συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά!!!
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: “Μυθολογία και Διάστημα”
Φέτος η Γ’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Από τη μυθολογία στο Διάστημα”! Πρόκειται για μια καινοτόμα δράση, που συνδυάζει την επιστήμη του Διαστήματος με την ελληνική Μυθολογία. Το πρόγραμμα στοχεύει στην εξωστρέφεια της σχολικής μονάδας (συνεργασίες με σχολεία-δημιουργία ενός σχολικού πολιτιστικού δικτύου), καθώς και στην καλλιέργεια και ανάπτυξη δεξιοτήτων στους μαθητές (κριτική σκέψη, συνεργασία, υπευθυνότητα κ.α.)
Η Γ’ τάξη γνωρίστηκε διαδικτυακά με την αντίστοιχη Γ’ τάξη του Α’ Αρσάκειου Δημοτικού Σχολείου Ψυχικού. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν ιδέες και απόψεις, να μάθουν για την ιστορία των Αρσάκειων-Τοσίτσειων σχολείων, να γνωρίσουν το σχολικό συγκρότημα και την γύρω περιοχή.
Μια συνεργασία μόλις ξεκίνησε! Ευελπιστούμε να έχει και συνέχεια…