Τάξη Στ΄

Παγκόσμια Ημέρα

Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία που γιορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου, παρακολουθήσαμε σε audiobook το βιβλίο “Η ζωή μέσα από τα μάτια μου” από τις Ε. Καζάρα και Χρ. Βασιλείου, εκδόσεις Σαΐτα. Το βιβλίο περιγράφει την ιστορία δύο νέων με τύφλωση.

IMG 1d43f92187197161d0aa84afacffa886 V

Για να διαβάσετε ή να ακούσετε το βιβλίο κάντε κλικ ΕΔΩ.

Στη συνέχεια, ήρθαμε σε επαφή με τη γραφή Braille και περιεργαστηκαμε βιβλία για άτομα με προβλήματα όρασης, αγγίζοντάς τα.

Τέλος, καταπιαστηκαμε με ένα φύλλο εργασίας όπου έπρεπε να γράψουμε το όνομα μας στη γραφή Braille και να “αποκωδικοποιήσουμε” ένα κείμενο γραμμένο στην Braille, μεταφέροντάς το στο ελληνικό αλφάβητο των βλέποντων.

PXL 20221208 103349347

PXL 20221208 102832368

PXL 20221208 102809097

PXL 20221208 102818291

Μνήμες από την Κατοχή

Η κυρία Ειρήνη Νιάου – Βλασερού είναι σήμερα 89 ετών. Την περίοδο της κατοχής ήταν ένα κοριτσάκι 7 ετών. Μοιράζεται μαζί μας, λοιπόν, όσα βίωσε, όσα συγκράτησαν τα παιδικά της μάτια και βρίσκονται, πλέον, βαθιά χαραγμένα στην ψυχή της. Παρόλο που φοίτησε μόνο ως την Γ’ τάξη του Δημοτικού, μας τίμησε στέλνοντας μας ένα χειρόγραφο της, για να μας περιγράψει, πριν από την πραγματοποίηση και ηχογράφηση της συνέντευξης, στιγμές που βίωσε εκείνη την εποχή.

Γιαγιά Ειρήνη, σε ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις σου και για τον χρόνο που αφιέρωσες, ώστε να απαντήσεις στις ερωτήσεις μας.

Συνέντευξη

Chania Film Festival 2022

Οι μαθητές της Στ τάξης πήραν μέρος στο Chania film Festival 2022 και παρακολούθησαν την αποτύπωση στη μεγάλη οθόνη του βιβλίου “Ο αδερφός μου κυνηγάει δεινόσαυρους” του συγγραφέα Mazzariol Giacomo.

Χρειάστηκαν δώδεκα χρόνια μέχρι να καταφέρει ο Τζάκομο να δει στ’ αλήθεια ποιος είναι ο αδερφός του, να μπει στον κόσμο του. Και να τον αφήσει να του αλλάξει τη ζωή.

Είσαι πέντε χρόνων, έχεις δύο αδερφές και θα ήθελες τόσο πολύ ένα αδερφάκι για να παίζεις μαζί του, όπως όλα τα αγοράκια. Ώσπου ένα βράδυ οι γονείς σου σού ανακοινώνουν ότι τελικά θα αποκτήσεις αυτό το αδερφάκι, μόνο που θα είναι διαφορετικό. Εσύ είσαι πανευτυχής: για σένα διαφορετικός σημαίνει “σούπερ ήρωας”. Του βρίσκεις, μάλιστα, και όνομα: Τζοβάννι. Κι ύστερα έρχεται στον κόσμο και σιγά σιγά καταλαβαίνεις πως, ναι, είναι διαφορετικό από τα άλλα παιδιά, αλλά δεν έχει καμία σούπερ δύναμη. Στο τέλος ανακαλύπτεις και τη λέξη Down και ο ενθουσιασμός σου μετατρέπεται σε άρνηση και στη συνέχεια σε ντροπή, θα πρέπει να διανύσεις την εφηβεία σου για να συνειδητοποιήσεις πως τελικά η αρχική σου αίσθηση δεν ήταν λάθος. Κι όταν πια θα αφήσεις τη ζωντάνια του Τζοβάννι να σε παρασύρει, θα καταλήξεις στο συμπέρασμα πως τελικά είναι πράγματι ένας σούπερ ήρωας. Κι ότι, σε κάθε περίπτωση, είναι ο καλύτερός σου φίλος.

Το θέμα της ταινίας προβλημάτισε σημαντικα τους μαθητές και τις μαθήτριες και τους προσγείωσε στην σκληρή πραγματικότητα της διαφορετικότητας στην εποχή μας!

IMG fe08d56455fa62aac6acbaa2285b03bc V