Δενδροφύτευση για ομορφιά και αναζωογόνηση του περιβάλλοντος

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ 20Την Τρίτη 10 Νοεμβρίου οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, δεδομένης της καταλληλότητας της εποχής και  βοηθούντος του καιρού, κάναμε δενδροφύτευση.

Στο χώρο που είναι δίπλα στο Γυμναστήριο του σχολείου φυτέψαμε δενδρύλλια μαύρης πεύκης και ελάτης που μας τα πρόσφερε ο κ. Άκης Τεμπρίδης, που έμεινε μαζί μας και μας βοήθησε μαζί με τον διευθυντή κι εκπαιδευτικούς.

Σκάψαμε, ανοίξαμε λακουβίτσες, βάλαμε τα δενδράκια, πατήσαμε το χώμα γύρω τους και τα ποτίσαμε. Περάσαμε πολύ ωραία, αν και λερωθήκαμε λίγο. Ο καθένας από εμάς πήρε υπό την προστασία του ένα δένδρο, του έδωσε όνομα και την υπόσχεση να το φροντίζει. Στο τέλος καθαρίσαμε τον χώρο.

Κουραστήκαμε, αλλά νιώθαμε χαρούμενοι, γιατί ήταν μια δημιουργική ημέρα που μας έφερε πιο κοντά στο περιβάλλον.

Ευχαριστούμε τον κ. Άκη Τεμπρίδη, γιατί χάρη στην πρωτοβουλία του να εξασφαλίσει τα δενδρύλλια έγινε όλη αυτή η ευχάριστη και δημιουργική διαδικασία της δενδροφύτευσης, που θα ομορφύνει περισσότερο τον περίγυρό μας και θ’ αυξήσει το πνεύμονα πρασίνου της πόλης μας.

Μερικά στιγμιότυπα της δράσης παρακάτω