«Ο Κορνήλιος και το αστέρι με τα χρώματα»

Η συνεργασία μας με το Σύλλογο Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματικές ασθένειες «Η Λάμψη» ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2023, όταν ο Κορνήλιος μπήκε για πρώτη φορά σε κάποια από τα τμήματα του σχολείου μας! Συνεχίστηκε τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους με ανταλλαγή καρτών και ακολούθησε το «Άπλωμα ευτυχίας», κατά το οποίο μαζεύτηκαν χρήματα για τις ανάγκες του Συλλόγου! Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη «Λάμψη» που χάρισε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας το παραμύθι τους «Ο Κορνήλιος και το αστέρι με τα χρώματα».
Περιμένουμε με ανυπομονησία τις επόμενες δράσεις συνεργασίας μας!

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning του Γ1 και Γ2

Οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2 με τους εκπαιδευτικούς Μανετάκη Μαρία και Φαναρά Μιλτιάδη αξιολογήθηκαν με εθνική ετικέτα ποιότητας για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο «Little athletes at work» που υλοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2023-2024. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους!!!

label maria miltos

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για τα ευρωπαϊκά προγράμματα e-Twinning του Ε1 και Ε2

Οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Ε1 και Ε2 με τις εκπαιδευτικούς Τσιρικίδου Βέφα και Φωτζιτζή Τζένη υλοποίησαν τρία ευρωπαϊκά προγράμματα e-Twinning κατά το σχολικό έτος 2023-2024 με τίτλους «Math and Art together», «A life full of Math» και «Recycle with STEAM». Και τα τρία έργα αξιολογήθηκαν με εθνική ετικέτα ποιότητας (national quality label) γεμίζοντας μας με χαρά και ενθουσιασμό. Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές μας που μας ταξίδεψαν και τους γονείς που μας στήριξαν σε αυτή την προσπάθεια.

etwinning logo 656x369

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning “Recycle with STEAM”

Ολοκληρώθηκε από τα παιδιά των τμημάτων Ε1 και Ε2 το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με τον τίτλο: «RECYCLE WITH STEAM». Προσεγγίσαμε ολιστικά την έννοια της ανακύκλωσης μέσα από τα πέντε ακρωνύμια του όρου  STEAM ( επιστήμη- τεχνολογία-μηχανική- τέχνες- μαθηματικά). Επικοινωνήσαμε, συνεργαστήκαμε και δημιουργήσαμε με τα παιδιά των άλλων σχολείων. Ήταν ένα ενδιαφέρον και ευχάριστο ταξίδι!

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning ” A LIFE FULL OF MATH”

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με τίτλο ” Α LIFE FULL OF MATH” από τα παιδιά των τμημάτων Ε1 και Ε2. Τα μαθηματικά είναι παντού! Στο σπίτι, στο σχολείο, στο δρόμο, στα παιχνίδια, στη ζωγραφική, στη μουσική! Μέσα απ’ αυτό το έργο προσπαθήσαμε με ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές δραστηριότητες να αποκτήσουν οι μαθητές θετική στάση απέναντι στο μάθημα των  μαθηματικών και να κατανοήσουν τη στενή τους σχέση με την καθημερινότητά τους.

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning “Math and Art Together”

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα  e Twinning  με τίτλο: «Math and Art Together» από τους μαθητές και μαθήτριες του Ε1. Στη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με μαθητές άλλων χωρών και να μοιραστούν μαζί τους τις ιδέες τους, τις δράσεις τους, τις συνεργασίες τους, τη φιλία τους.  Γνώρισαν την τέχνη μέσα από μεγάλους ζωγράφους και τις τεχνικές που χρησιμοποιούν και την συνδέσαν με τα μαθηματικά. Τραγούδησαν, χόρεψαν, ζωγράφισαν και συναντήθηκαν διαδικτυακά με μαθητές από τις συνεργαζόμενες χώρες του προγράμματος. Στο link που ακολουθεί αποτυπώνονται μερικές από τις στιγμές του προγράμματος.

etwinning logo 656x369math and art together logo

Ένα ταξίδι, πολλές εμπειρίες :Κέρκυρα – ΚΕΠΕΑ Λευκίμμης

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε. δημοτικού αποτυπώνουν τις εμπειρίες και τα συναισθήματά τους από το εκπαιδευτικό ταξίδι στην Κέρκυρα. Περιγράφουν σημαντικά ιστορικά και πολιτιστικά σημεία του νησιού όπως το Μουσείο Καποδίστρια, το Φρούριο, το Μουσείο Ασιατικής Τέχνης και φυσικά το πρόγραμμά που παρακολούθησαν στο ΚΕΠΕΑ Λευκίμμης σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και τη συμβολή τους για έναν βιώσιμο και καθαρό πλανήτη. Όλες αυτές τις εμπειρίες τις αποτυπώνουν στο βίντεο που ακολουθεί.