ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

31 Οκτωβρίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Στον 1ο Αγώνα Σκυταλοδρομιών Βόλου πήραν μέρος  μαθητές του 15ου και 24ου Δ.Σ. Βόλου όπου και διέπρεψαν. Στα παιδιά έδωσαν συγχαρητήρια οι διευθυντές, οι δάσκαλοι και οι συμμαθητές τους και από τα δύο σχολεία. Ευχόμαστε να είστε πάντα νικητές στη ζωή που απλώνεται μπροστά σας.

Παιδιά ένα μεγάλο μπράβο!!!!!!!!!!

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΕΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ

8 Σεπτεμβρίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Σας ενημερώνουμε την τοποθέτηση νέων διευθυντών στο σχολικό συγκρότημα των 15ου και 24ου Δημοτικών Σχολείων. Πρόκειται για τους κυρίους Σιάτρα Ευστάθιο στο 15 ΔΣ και Γαϊτανά Κωνσταντίνο στο 24ο ΔΣ με θητεία 2017 -2020. Τους ευχόμαστε καλή θητεία , δύναμη και καλή συνεργασία

ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ – ΑΓΙΑΣΜΟΣ

5 Σεπτεμβρίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

prvth meraΑγαπητοί γονείς

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο αγιασμός των 15ου και 24ου Δημοτικών Σχολείων καθώς και του 25ου Νηπιαγωγείου Βόλου, για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 9 π.μ

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς των σχολείων μας καλή σχολική χρονιά και καλή δύναμη

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ & ΠΑΙΧΝΙΔΙ»

25 Μαΐου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Στον 11ο Διαγωνισμό «Μαθηματικά και παιχνίδι» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία σύμφωνα με τα αποτελέσματα του παραρτήματος Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε. διακρίθηκαν και θα βραβευτούν οι εξής μαθητές των Σχολείων μας:

15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μακαρατζή Ραφαηλία Ε΄τάξη

Ταμπακολόγος Χρήστος ΣΤ΄τάξη

24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Κουκογιάννη Μαρία ΣΤ΄τάξη

Η τελετή βράβευσης θα γίνει την Κυριακή 11 Ιουνίου 2017 και ώρα 11.30 στο Πνεματικό Κέντρο της ΙΜΔ (Καρτάλη- Γαζή).

Οι Διευθυντές ,οι εκπαιδευτικοί των Σχολείων καθώς και οι συμμαθητές τους τούς συγχαίρουν για τη διάκρισή τους .

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

27 Απριλίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Ενημερωθείτε  εδώ σε ό,τι αφορά στις εγγραφές των μαθητών στην Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το έτος 2017-18 ,που θα διαρκέσουν από τις 2-5-2017 μέχρι 19-5-2017

ΕΥΧΕΣ

6 Απριλίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

PASXA 2015

πατήστε στο σύνδεσμο για να το δείτε σε μεγάλο μέγεθος ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ Copy

25η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

22 Μαρτίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Η εκδήλωση για την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου θα γίνει την Παρασκευή 24-3-2017 και ώρα 08.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων των Σχολείων.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

17 Μαρτίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

«Κανείς δεν γεννιέται, μισώντας κάποιον για το χρώμα του δέρματος, την καταγωγή ή τη θρησκεία του.
Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να μισούν κι αν μπορούν να διδαχθούν το μίσος,
μπορούν να διδαχθούν και την αγάπη, γιατί η αγάπη έρχεται πιο φυσικά στην ανθρώπινη καρδιά, παρά το αντίθετο»

Nelson Mandela
Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Στις 21 Μαρτίου του 1960 η αστυνομία της ρατσιστικής Νοτίου Αφρικής πυροβόλησε εν ψυχρώ κατά μιας διαδήλωσης φοιτητών στην πόλη Σάρπβιλ, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 70 άνθρωποι. Οι νεαροί διαδηλωτές διαμαρτύρονταν ειρηνικά κατά των νόμων του Απαρτχάιντ, που είχε επιβάλλει το καθεστώς της λευκής μειοψηφίας στη χώρα, εφαρμόζοντας τη θεωρία της ανισότητας ανάμεσα στις φυλές.

Ο ΟΗΕ μάς καλεί αυτή τη μέρα να ενώσουμε τις φωνές μας για τα θύματα του ρατσισμού, των φυλετικών διακρίσεων, της ξενοφοβίας και της μισαλλοδοξίας.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

6 Μαρτίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟΣ-ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ1 somatiki-timoria1 αρχείο λήψης (1) ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ_2 (1)-page-001

ΖΩΟΦΙΛΙΑ

23 Φεβρουαρίου 2017 15ο/24o ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης σε μία προσπάθειά της να προωθήσει την
υπεύθυνη φιλοζωία και τις υιοθεσίες αδέσποτων από τα φιλοζωικά σωματεία
της χώρας έχει δημιουργήσει με την βοήθεια και προσφορά εθελοντών μια
σειρά από ενημερωτικά μηνύματα. Τα μηνύματα αυτά μεταδίδονται αρκετά
συχνά μέσα στο έτος από τα ΜΜΕ σε μία προσπάθεια να μειώσουμε τον
αριθμό των αδέσποτων στην χώρα μας.

Τα  ραδιοφωνικά αυτά σποτ   αφορούν τις υιοθεσίες αδέσποτων από τα τοπικά σωματεία, την
κακοποίηση ζώων και την προτροπή της συλλογής των ακαθαρσιών του σκύλου
στη βόλτα.

Η νέα γενιά είναι το μέλλον μας και μπορεί

να αλλάξει την ανυπόφορη κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας.