Η Τεχνολογία στην υπηρεσία της εκπαίδευσης

ipad Αν πιστεύαμε ότι οι φορητές συσκευές όπως το ipod είναι μόνο για φωτογραφίες μουσική και γενικά διασκέδαση έρχεται η στιγμή να αναθεωρήσουμε καθώς η Apple παρουσίασε πρόσφατα το ipad. Εύχρηστο και εμπλουτισμένο με εφαρμογές όπως  ατζέντα,  κειμενογράφο και πολυμεσικές εφαρμογές, μας δίνει μια εικόνα για το τι ακόμη θα επακουλουθήσει σε νέες δυνατότητες ανάπτυξης  εφαρμογών  αλλά και τι ρόλο θα διαδραματίσει αυτό στην εκπαίδευση. Βιβλία και εργασίες θα είναι όλα διαθέσιμα στον κάθε μαθητή γεγονός που θα μειώσει δραστικά την ανάγκη χρήσης χαρτιού.

Επι πλέον το ipad πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο αλληλεπίδρασης μαθητών με το διαδραστικό πίνακα (interactive response)

Στη χώρα μας τέτοιες συσκευές ίσως αργήσουν αρκετά να μπουν στην τάξη λόγω κόστους και σίγουρα θα υπάρξουν και κριτικές για τη χρησιμότητά τους αλλά ευτυχώς όταν διαπιστώνουμε τα ωφέλη αναθεωρούμε.

Παραθέτω μερικά video και πηγές για περισσότερη ενημέρωση

blog Travis Allen’s Blog
twitter http://twitter.com/itn_news.