![](http://www.esos.gr/images/stories/1ypepth54.jpg)
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Η Πανελλήνια Ενωση Καθηγητών Πληροφορικής με αφορμή το αποκλειτσικό ρεπορτάζ του likio.gr (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ) περί πρότασης ομάδας Διευθυντών Λυκείων που συγκροτήθηκε στο Υπ. Παιδείας για τα μαθήματα του Νέου Λυκείου, εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία προειδοποιεί το υπ. Παιδείας ότι «δεν θα
ανεχθεί τον διαφαινόμενο εμπαιγμό των καθηγητών Πληροφορικής από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας. Η Π.Ε.ΚΑ.Π. είναι έτοιμη να διατυπώσει εκ νέου τις θέσεις της, για τη διδασκαλία της Πληροφορικής στο Λύκειο οποτεδήποτε, όπως και στη δημόσια διαβούλευση, αρκεί να μην είναι προσχηματικός και αυτός ο διάλογος».
Για το σκοπό αυτό η το κορυφαίο συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών Πληροφορικής , ζητά άμεσα συνάντηση με τον Πρόεδρο της προαναφερθείσας επιτροπής και Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας κ. Κουλαϊδή, παρουσία και του καθηγητή Αλ. Δημαρά, για να αναπτύξει τις θέσεις του κλάδου για την ανάγκη της ύπαρξης του γνωστικού αντικειμένου της Πληροφορικής στο Νέο Λύκειο.
Μ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Η ΗΜΕΡΙΔΑ
Το περασμένο Σάββατο 11/12/2010, πραγματοποιήθηκε παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες με επιτυχία η Ημέρα Διαλόγου για την Πληροφορική στην εκπαίδευση, την οποία διοργάνωσε η Π.Ε.ΚΑ.Π., με θέμα «Η Πληροφορική στο νέο σχολείο».
Στην ημερίδα αναπτύχθηκε γόνιμος προβληματισμός και έγινε διάλογος για τη θέση της Πληροφορικής στο Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο μεταξύ των συναδέλφων και των ομιλητών της ημερίδας που ήταν ο πάρεδρος Πληροφορικής του Π.Ι. Αδάμ Αγγελής, o καθηγητής του Παν. Πατρών Σπύρος Πνευματικός, ο οποίος έκανε μια εμπεριστατωμένη παρουσίαση για το πώς πρέπει να διδάσκεται η Πληροφορική στα σχολεία, οι σχολικοί σύμβουλοι Πληροφορικής της Αττικής και το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π., ενώ απουσίαζε παντελώς εκπρόσωπος της πολιτικής ηγεσίας του Υπ. Παιδείας, παρότι είχε προσκληθεί.
Παρευρέθηκαν και απεύθυναν χαιρετισμό ο πρόεδρος του τμήματος Πληροφορικής του Παν. Αθηνών καθηγητής Παναγιώτης Γεωργιάδης και εκπρόσωποι από την ΕΠΕ, την ΕΠΥ και τον Σύλλογο αποφοίτων Πληροφορικής του Παν. Αθηνών, ενώ χαιρετισμό έστειλε και το e-ΤΕΕ.