Σπύρο, καλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων!

Ιωάννινα 19 Φεβρουαρίου 2018

Στις 11 Φεβρουαρίου 2018, είχα μια δυσάρεστη επικοινωνία στο Διαδίκτυο, με έναν παλιό μαθητή μου, το Θωμά. Μου έγραψε: «Κύριε Τάσο, δεν ξέρω εάν μάθατε, τα δυσάρεστα για το συμμαθητή μας… βρέθηκαν αρκετά παιδιά της τάξης μας σε δυσάρεστο γεγονός, μακάρι να βρεθούμε σε χαρά…» Του απάντησα: «Δεν έχω μάθει τίποτα! Για ποιον συμμαθητή σου μιλάς;» Μου απάντησε: «Ο Σπύρος Αβράμης, δεν είναι πια μαζί μας…» Πάγωσα! Μ` έσφιξε το στομάχι! Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Το γελαστό παιδί έφυγε από κοντά μας! Έφυγε, πριν προφτάσει να πει το τραγούδι του! Είκοσι εννιά χρονών! «Χάρε, μπαμπέση σταυρωτή, γιατί μας το ’κανες γιατί, πήρες απ` την παρέα μας το πιο καλό παιδί…»

Τι να πρωτοθυμηθώ, από το σχολικό έτος 1998-1999, που είχα μαθητή το Σπύρο, στην Ε` τάξη, του 47ου  Δημοτικού Σχολείου Πατρών. Ένα συμπονετικό παιδί, ένα αστέρι που έλαμπε στο σχολείο.

Τον θυμάμαι στη γιορτή του Πολυτεχνείου, να απαγγέλλει στίχους από τη Ρωμιοσύνη.

Τον θυμάμαι στο θέατρο «Απόλλων», να χαίρεται με τους συμμαθητές του την παράσταση «Οικογένεια Νώε».

Τον θυμάμαι στα γενέθλια του Ζώη, να διασκεδάζει με τους συμμαθητές του.

Τον θυμάμαι στο σπίτι μου, στην ονομαστική μου γιορτή, να χορεύει με τους συμμαθητές του, το τραγούδι «Είμαι φίνο φανταράκι».

Ωραίες παιδαγωγικές και διδακτικές στιγμές, που ο χρόνος φάνηκε ανήμπορος να σβήσει.

Με αυτές τις λίγες και λιτές αναμνήσεις, θα ήθελα να αποχαιρετήσω το Σπύρο και να εκφράσω τα βαθύτατα συλλυπητήριά μου στους δικούς του ανθρώπους.

Σπύρο, καλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων!

Ιωάννινα 19 Φεβρουαρίου 2018

1 σχόλιο »

1. Χρήστος Στασινός Eίπε,

4 Μαρτίου, 2018 @ 2:51 μμ       Απάντηση

Με μεγάλη μου λύπη διάβασα, όντας ένας απ’τους συχνούς επισκέπτες του προσωπικού ιστολογίου, του αγαπημένου μας Δασκάλου, ότι ένας νέος και δη, συνομήλικος συνάνθρωπός μας, έχασε τόσο απρόσμενα και τόσο άδικα τη ζωή του.
    Αφήνω τούτο εδώ το μήνυμα, για να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια, στην οικογένεια και στους οικείους του.
    Σπύρο, αν και δεν τα έφερε έτσι η ζωή, ώστε να γνωριστούμε ποτέ, καλό σου ταξίδι στην γειτονιά των αγγέλων καλέ μου φίλε.

Στασινός Χρήστος

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.