ΖΩΣΙΜΑΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Ιστορικό διατηρητέο κτίριο της πόλης των Ιωαννίνων επί της οδού Δωδώνης 6.   Ονομάστηκε Ζωσιμαία Παιδαγωγική Ακαδημία προς τιμή των μεγάλων Ηπειρωτών ευεργετών, αδελφών Ζωσιμάδων, από την κληρονομιά των οποίων, κυρίως, χτίστηκε το κτίριο.

Το 1927 η Εφορεία των Αγαθοεργών Καταστημάτων της Ιεράς Μητρόπολης Ιωαννίνων, ανέθεσε στον αρχιτέκτονα Αριστοτέλη Ζάχο την εκπόνηση σχεδίου για την κατασκευή του κτιρίου και στο μηχανικό Περικλή Μελίρρυτο την επίβλεψη του έργου.

Το κτίριο θεμελιώθηκε το 1930 και εγκαινιάστηκε το 1938 επί Μητροπολίτη Ιωαννίνων Σπυρίδωνος Βλάχου.

Από το 1938 έως το 1982 το κτίριο στέγασε τη Ζωσιμαία Παιδαγωγική Ακαδημία, η οποία είχε ιδρυθεί το 1934.

Η Ζωσιμαία Παιδαγωγική Ακαδημία επιτάχτηκε στον πόλεμο του 1940 και λειτούργησε ως Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Μετά τη λήξη του πολέμου ένα μέρος του κτιρίου – η νοτιοδυτική πτέρυγα – στέγασε το 406 Στρατιωτικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων μέχρι το 1981.

Το 1964 – 1965 το κτίριο στέγασε τη νεοϊδρυθείσα Φιλοσοφική Σχολή Ιωαννίνων.

Από το 1982 έως και σήμερα στεγάζονται σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων.