29.05.2020

Αγαπημένα  μας  αστεράκια,  στη  Γλώσσα  το  σαββατοκύριακο κάνουμε  όπως κάθε  φορά  ανάγνωση,  μελετάμε  την  ορθογραφία  και  κλίνουμε  τα  επίθετα,  γιατί  από  Δευτέρα…

Στην  τσάντα  μου  κρατώ
μολύβια  και  τετράδια,
βιβλία  και  φυλλάδια!
Τη  γόμα  δεν  ξεχνώ!
Με  κέφι  ξεκινώ
για  το  σχολείο  τραβώ!!!
Glossa_29.5.2020

Αγαπημένα  μας  αστεράκια  στη  Γλώσσα  αυτή  την  εβδομάδα  θα  μάθουμε  να  κλίνουμε  επίθετα.  Πριν  ξεκινήσουμε να  κάνουμε τις  ασκήσεις,  μελετάμε  το  αρχείο της Γραμματικής.  Και  φυσικά  δεν  ξεχνάμε  να  κάνουμε  ανάγνωση  και  να  μάθουμε  την ορθογραφία. Δεν  αφήνουμε  ποτέ  τις  αγαπημένες μας  συνήθειες,  γιατί….

Ναι!!!  Είναι  αλήθεια!!!  Σε  λίγες μέρες  ξεκινάμε!!!
Glossa_26.5.2020
Grammatiki_26.5.2020
Fyllo_ergasias_Glossa_26.5.2020
Fyllo_ergasias_Glossa_26.5.2020. docx

22.05.2020

Αγαπημένα  μας  αστεράκια  στη  Γλώσσα  θα  ασχοληθούμε  και  σήμερα  με  την  κλίση  των  ουδέτερων  ουσιαστικών.

Χαρήκαμε πάρα  πολύ  που  στείλατε  τις  εργασίες  σας  και  διαπιστώσαμε  ότι  είστε  συνεπείς  και  επιμελείς  στα  μαθήματά  σας!!!  Μπράβο  σας!!!!
Περιμένουμε  νέα  και  από  τα  υπόλοιπα  παιδάκια!!!
Glossa_22.5.2020
Grammatiki_22.5.2020
Fyllo_ergasias_Glossa_22.5.2020
Tetradio_ergasion_sel_39_40

Αγαπημένα  μας  αστεράκια,  στη  Γλώσσα  θα  ασχοληθούμε  και  αυτή  την  εβδομάδα  με  την  κλίση  των  ουδέτερων  ουσιαστικών.  Θα  θέλαμε  να  σας  παρακαλέσουμε  να  μελετήσετε  πρώτα  το  αρχείο  της  γραμματικής  (δεν  χρειάζεται  να  το  εκτυπώσετε  ολόκληρο,  οι  πρώτες  σελίδες  είναι  καινούριες)  και  στη  συνέχεια  να  κάνετε  τις  ασκήσεις.  Όπως  θα  δείτε  αυτή  τη  φορά  έχουμε  και  φύλλο  εργασίας.

Θα  θέλαμε  να  σας  υπενθυμίσουμε  ότι  μπορείτε  να  μας  στείλετε  με  email  τις  απαντήσεις  των  εργασιών  σας  ή  ό,τι  άλλο  εσείς  επιθυμείτε.  Είναι  ιδιαίτερη  χαρά  και  τιμή  μας  να  επικοινωνούμε  με  αυτό  τον  τρόπο.

Glossa_19.5.2020

Grammatiki_19.5.2020

Fyllo_ergasias_Glossa_19.5.2020

15.05.2020

Αγαπημένα  μας  αστεράκια  από  σήμερα  στη  Γλώσσα  προχωράμε  στο  Γ΄ τεύχος  και  θα  μάθουμε να  κλίνουμε  ουδέτερα  ουσιαστικά. Σας  παρακαλούμε  να  μελετήσετε  πρώτα το  αρχείο  με  τη  Γραμματική  και  όσοι  κάνετε  τις  ασκήσεις  με  τα  ουσιαστικά  να  μας  τις  στείλετε.

Περιμένουμε  νέα  σας!!!

Glossa_15.5.2020

Grammatiki_15.5.2020

Αστεράκια στη Γλώσσα έχουμε για ανάγνωση έναν μύθο του Αισώπου, που ξέρουμε ότι θα σας αρέσει και να κλίνουμε θηλυκά ουσιαστικά!

Glossa_12.5.2020

Grammatiki_12.5.2020

08.05.2020

Αστεράκια  μας  αγαπημένα  σήμερα  στη  Γλώσσα  έχουμε  για  ανάγνωση  ένα  κείμενο  από  το  Ανθολόγιο  και  επανάληψη  πώς  κλίνουμε  τα  ρήματα.  Θα  τα  βρείτε  όλα  στο  παρακάτω  αρχείο.  Η  τελευταία  σελίδα  είναι  αφιερωμένη  στη  μανούλα  που  γιορτάζει  την  Κυριακή.  Θα  ακολουθήσετε  τις  οδηγίες,  για  να   φτιάξετε  μια  καρτούλα.   Θα  χαρίσετε  την  κάρτα  στη  μαμά  σας  την  Κυριακή  μαζί  με  ένα  γλυκό  φιλί  και  μια  μεγάλη  αγκαλιά!!!

Επισυναπτόμενο αρχείο: Glossa_8.5.2020

Καλημέρα αγαπημένα μας αστεράκια!!!! Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά και να περνάτε όμορφα!!!!

Μας λείπετε πάρα πολύ, εσείς, το σχολείο, οι τάξεις μας, τα μαθήματα!!!!

Όλο αυτό το διάστημα που το σχολείο είναι κλειστό, καλό είναι διατηρήσουμε κάποιες συνήθειές μας. Πάμε λοιπόν να κάνουμε ανάγνωση ένα υπέροχο κείμενο, να θυμηθούμε πώς κλίνουμε ένα ρήμα,

Glossa_5.5.2020

Grammatiki_5.5.2020

Είστε συνέχεια στη σκέψη μας και στην καρδιά μας!!!!
Σημείωση: Αγαπητοί γονείς, δεν χρειάζεται να εκτυπώσετε όλα τα παρακάτω αρχεία. Αν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης, να εκτυπωθεί μόνο το φύλλο εργασίας μαθηματικών και η γραμματική.

Καλημέρα αγαπημένα μας αστεράκια!!!
Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά εσείς και οι οικογένειές σας.

Αύριο είναι 1η Μαΐου και σύμφωνα με το έθιμο μαζεύουμε λουλούδια και φτιάχνουμε τα πρωτομαγιάτικα στεφάνια! Καλό μήνα!!! Να περάσετε υπέροχα το τριήμερο που ακολουθεί!!! Να κάνετε πολλές βόλτες και να χαρείτε τον ανοιξιάτικο καιρό! Σας παρακαλούμε όμως να βρείτε λίγο χρόνο να εξασκηθείτε στην ανάγνωση, στην ορθογραφία, στην αφαίρεση και να ασχοληθείτε με το
φύλλο εργασίας Μαθηματικών και  με τα παιχνίδια που διαλέξαμε για εσάς!
Καλή διασκέδαση!!!

Πολλά πολλά φιλάκια σε όλα τα υπέροχα δευτεράκια!!!!

Grammatiki_30_4_2020

Glossa_30_4_2020

Καλημέρα αγαπημένα μας αστεράκια!!!!

Χρόνια Πολλά!!!  Χριστός Ανέστη!!!

Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά, να περάσατε όμορφα, να παίξατε πολύ, να ξεκουραστήκατε.

Καλή και χαρούμενη εβδομάδα!!! Καινούρια εβδομάδα, με καινούριες ασκησούλες. Αφού ξεκουραστήκαμε και κάναμε ένα μικρό διάλειμμα, πάμε να κάνουμε κάποιες απλές δραστηριότητες στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά.  Θα βρείτε παρακάτω τι έχουμε ανάγνωση, ορθογραφία, ένα φύλλο εργασίας μαθηματικών που μπορείτε να εκτυπώσετε ή να κάνετε στον υπολογιστή σας ή στο τετράδιό σας και φυσικά πολλά πολλά παιχνίδια!!!

Μας λείπετε πάρα πολύ, αλλά να θυμάστε ότι είστε συνέχεια στη σκέψη μας και στην καρδιά μας. Μέχρι να βρεθούμε από κοντά σας στέλνουμε μια μεγάλη αγκαλιά!!!!

Glossa_28_4_2020

Grammatiki_28_4_2020