Πληροφορική

Καλημέρα παιδάκια και καλή εβδομάδα,

που από ότι φαίνεται θα είναι και η τελευταία που θα επικοινωνούμε από μακριά. Σύντομα τα σχολεία θα ανοίξουν. Ας δούμε όμως δύο μικρές εργασιούλες με τις οποίες θα μπορούσατε να ασχοληθείτε για αυτή την εβδομάδα.

Σίγουρα τον τελευταίο καιρό, έχοντας περισσότερο χρόνο, θα έχετε διαβάσει κάποιο όμορφο βιβλίο και θα έχετε ξεχωρίσει έναν αγαπημένο ήρωα μέσα από αυτό. Τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα βραβείο για τους αγαπημένους σας ήρωες;

Ανοίξτε το παρακάτω αρχείο με τις οδηγίες και προσπαθήστε να φτιάξετε το βραβείο του αγαπημένου σας ήρωα.

Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας οδηγίες

Όταν ολοκληρώσετε την εργασία σας την αποθηκεύετε στο φάκελό σας με το όνομά σας και μας την στέλνετε στα email που υπάρχουν παρακάτω.

Τι θα λέγατε να μας στείλετε και μια όμορφη καλοκαιρινή ζωγραφιά. Παρακάτω σας προτείνουμε μερικές σελίδες όπου μπορείτε να βρείτε πανέμορφες ζωγραφιές. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να επιλέξετε όποια ζωγραφιά θέλετε, να τη χρωματίσετε με χρώματα της επιλογής σας, στη συνέχεια να πατήσετε το     και στο νέο παράθυρο να επιλέξετε τον φάκελο με τις εργασίες της πληροφορικής και να δώσετε στο αρχείο το όνομά σας .

Περιμένουμε με μεγάλη χαρά απ΄ολα τα παιδάκια και το βραβείο του αγαπημένου ήρωα και την ζωγραφιά στα email μας:

τα τμήματα Γ1 και Γ3 στην κ. Ελίνα Μαυρίδου: elinamav@sch.gr

το τμήμα Γ2 στην κ. Δελή Γλυκερία:  gdeli@sch.gr

Καλώς ήρθατε παιδάκια!

1) ΤΟ ΠΟΤΑΜΑΚΙ – βάζω εικόνες

Βάλε εικόνες στο ποταμάκι για να το χαρεί και το παιδάκι!

• Ανοίξτε το αρχείο “Εικόνες για το ποταμάκι” και ακολουθήστε τις οδηγίες αποθήκευσης των εικόνων.
  • Ανοίξτε το αρχείο “ Το ποταμάκι_βάζω εικόνες” και τοποθετήστε τις εικόνες στα σωστά σημεία.
  • Στο τέλος αποθηκεύστε την εργασία σας μέσα στον φάκελο με το όνομά σας.
  • Μπορείτε να μας στείλετε τις εργασίες σας με mail.
  • Τα τμήματα Γ1 και Γ3 στην κα. Ελίνα Μαυρίδου : elinamav@sch.gr
  • Το τμήμα Γ2 στην κα. Γλυκερία Δελή : gdeli@sch.gr
  • μην ξεχάσετε να προσθέσετε το αρχείο σας, αλλά και να γράψετε το ονοματεπώνυμο και το τμήμα σας!

2) ΤΟ ΠΟΤΑΜΑΚΙ – παιχνίδι μνήμης με εικόνες από το ποίημα

Παίξτε 2 παιχνίδια με κάρτες μνήμης, αφού ακολουθήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο

Πατήστε εδώ για να μεταφερθείτε αμέσως

Μπράβο σας! Θα τα πούμε στο επόμενο μάθημα!

εικόνες για το ποταμάκι

Το ποταμάκι_βάζω εικόνες

Γλυκερία Δελή

Γεια σας, παιδιά! Καλώς ήρθατε και πάλι!

Σήμερα θα συνεχίζουμε να εμπλουτίζουμε την επανάληψη στο MS Word που είχαμε ξεκινήσει την προηγούμενη φορά.

1. Στο  αρχείο Το στριμμένο σκουλήκι πρέπει να συμπληρώσετε τα Σ, σ και ς, που λείπουν. Μόλις συμπληρώσετε όλο το ποίημα, αποθηκεύστε το έγγραφο στον φάκελό σας, ακολουθώντας τις οδηγίες του φύλλου εργασίας.

2. Ας ακούσουμε όμως πρώτα το αντίστοιχο τραγουδάκι

Το στριμμένο σκουλήκι

3. Στο αρχείο Το ποταμάκι_συμπληρώνω πρέπει να συμπληρώσετε τους στίχους που λείπουν, χρησιμοποιώντας το κατάλληλο χρώμα.

(Αν δεν τους θυμάστε, ανοίξτε ξανά το αρχείο του προηγούμενου μαθήματος, το ποταμάκι_βάζω τόνους που είναι αναρτημένο στα καθήκοντα της 05.05 παρακάτω)

Στο τέλος αποθηκεύστε την εργασία σας, μέσα στον φάκελο με το όνομά σας.

Το στριμμένο σκουλήκι

το ποταμάκι_συμπληρώνω

Γεια σας, παιδιά!

Από το σημερινό μάθημα θα ξεκινήσουμε να θυμόμαστε πώς δημιουργούμε τον προσωπικό μας φάκελο στον υπολογιστή μας, αλλά και βασικές αρχές επεξεργασίας κειμένου στο MS Word.

Αρχείο οδηγιών : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Γ’ -Δ τάξης

άσκηση : Το ποταμάκι _βάζω τόνους

επεξηγηματικό video για τη δημιουργία φακέλου:

Γλυκερία Δελή

Παιδάκια καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!! με υγεία για όλους

Η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων είναι σημαντική. Οι άνθρωποι επικοινωνούν με διάφορους τρόπους

Ταίριαξε τα εικονίδια που εκφράζουν συναισθήματα! (παιχνίδι μνήμης): http://photodentro.edu.gr/lor/r/8521/11002

Καλή και ασφαλή πλοήγηση