Πληροφορική

Καλημέρα παιδάκια!!

Πώς είστε; Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Σήμερα θα ασχοληθούμε με 2 δραστηριότητες.

1η δραστηριότητα : Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Θυμάστε σε προηγούμενο μάθημά μας, που είχαμε αναφερθεί σχετικά με το τι πρέπει να προσέχουμε όταν περιηγούμαστε στο διαδίκτυο;

Πρώτα απ’όλα πρέπει να είμαστε ασφαλείς!

Σας ετοίμασα ένα βιβλιαράκι για να τα θυμηθείτε όλα!

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε το βιβλίο μου, για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, στο storyjumper.

Αφού τα θυμηθήκατε τώρα, πάμε να κάνουμε μερικά quiz και ένα ερωτηματολόγιο.

• Ανοίξτε το 1ο quiz εδώ και απαντήστε σε όλες τις ερωτήσεις.
  • Ανοίξτε το 2ο quiz εδώ και απαντήστε σε όλες τις ερωτήσεις.
  • Ανοίξτε το ερωτηματολόγιο που σας ετοίμασα εδώ και απαντήστε σε όλες τις ερωτήσεις.

Όταν τελειώσετε, πατήστε  για να μου στείλετε τις απαντήσεις σας.

Μετά, πατήστε για να δείτε πόσο είναι το σκορ σας με άριστα το 10, αλλά και τις σωστές     απαντήσεις.

2η δραστηριότητα : Δημιουργίες με χρωματιστή άμμο

Τι είναι το  Thisissand;

Είναι ένα πρόγραμμα το οποίο μας βοηθάει να φτιάξουμε ζωγραφικούς πίνακες, ρίχνοντας χρωματιστή άμμο από ψηλά και συνθέτοντας μία εκπληκτική ζωγραφιά!

• Ανοίξτε το αρχείο Οδηγίες Thisissand και διαβάστε προσεχτικά τι σας γράφω, για να μπορέσετε να αξιοποιήσετε όλες τις λειτουργίες του προγράμματος.
  • Αποστείλτε τη ζωγραφιά σας, μέσω mail, γράφοντας ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΤΜΗΜΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ, έως 30 Μαΐου.

• Το τμήμα E2 στην κα Γλυκερία Δελή : gdeli@sch.gr
  • Το τμήμα  Ε1  στην κα Ελίνα Μαυρίδου : elinamav@sch.gr

Περιμένουμε τη συμμετοχή ΟΛΩΝ ΣΑΣ!

Οδηγίες Thisissand

Οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής :

Ελίνα Μαυρίδου

Γλυκερία Δελή

Καλή εβδομάδα!!!!

και πάλι από τo site του σχολείου μας. Ευχόμαστε να είστε όλοι καλά, εσείς και οι οικογένειές σας.

Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο με την προηγούμενη εβδομάδα, σήμερα έχουμε ένα ωραίο κουίζ με θέμα και πάλι τα ελληνικά νησιά. Μπορείτε να το βρείτε στην παρακάτω διεύθυνση και να προσπαθήσετε να το λύσετε. Αν δεν τα βρείτε όλα με την πρώτη φορά ξαναδοκιμάστε, αναζητώντας όσες πληροφορίες σας χρειάζονται στο internet.

Ελληνικά νησιά (κουίζ)

Στη συνέχεια, στο επισυναπτόμενο αρχείο, σας έχουμε οδηγίες για να φτιάξετε εύκολα και γρήγορα ένα κρυπτόλεξο με 12 ελληνικά νησιά (μικρά ή μεγάλα) της επιλογής σας.

Μόλις ολοκληρώσετε και αποθηκεύσετε το κρυπτόλεξο σας στο φάκελο με τις εργασίες σας, θα θέλαμε να μας στείλετε την εργασία σας στο mail μας και συγκεκριμένα :

τα τμήματα Ε1 και ΣΤ1 στην κα. Ελίνα Μαυρίδου: elinamav@sch.gr

και τα τμήματα Ε2 και ΣΤ2 στην κα Δελή Γλυκερία: gdeli@sch.gr

Οδηγίες κρυπτόλεξο

Περιμένουμε μεγαλύτερη συμμετοχή από ΟΛΟΥΣ τους μαθητές.

Παιδάκια καλημέρα!!!!

Άλλη μια εβδομάδα με εξ αποστάσεως εκπαίδευση τρέχει, και θέλουμε όλοι να βάλουμε τα δυνατά μας, να παραμείνουμε κοντά και τις ελεύθερες μας ώρες να τις χρησιμοποιούμε όσο το δυνατό πιο παραγωγικά.

Για την εργασία από την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε ελάχιστη συμμετοχή και γι αυτό δεν έχουμε παρουσιάσει την έκπληξη που σας είχαμε υποσχεθεί. Ωστόσο θα θέλαμε να προσπαθήσετε ΟΛΟΙ να μας στείλετε το συννεφόλεξο και είμαστε σίγουρες ότι η παρουσίαση των εργασιών σας θα σας αρέσει. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ απ’  όλους σας λοιπόν τα συννεφόλεξά σας .

Αυτή την εβδομάδα θα θέλαμε να συνδυάσουμε το μάθημα της γεωγραφίας σας, με μια επαναληπτική άσκηση στο WORD. Ξεκινώντας λοιπόν, προσπαθήστε στο παρακάτω κρυπτόλεξο να βρείτε τα 10 μεγαλύτερα ελληνικά νησιά που είναι κρυμμένα.

Τα 10 μεγαλύτερα ελληνικά νησιά

Στη συνέχεια με τη βοήθεια των παρακάτω οδηγιών θα φτιάξετε 5 κάρτες παρουσίασης, όποιων από τα 10 νησιά θέλετε. Τις κάρτες αυτές θα τις χρησιμοποιήσουμε σε άσκηση που  θα δοθεί σε επόμενο μάθημα.

τα μεγαλύτερα ελληνικά νησιά

Καλημέρα σας παιδιά!

Την εβδομάδα αυτή θα ασχοληθούμε με 2 δραστηριότητες.

Ανοίξτε το παρακάτω αρχείο: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Ε’-ΣΤ’ τάξης

ΟΔΗΓΙΕΣWORDART

Οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής :

Ελίνα Μαυρίδου

Γλυκερία Δελή

Παιδάκια καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!! με υγεία για όλους

Ασφάλεια στο διαδίκτυο:

Μιας και αυτές τις ημέρες όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, ασχολούμαστε περισσότερο με το διαδίκτυο και τις εφαρμογές του θα θέλαμε να μελετήσετε προσεκτικά την παρακάτω πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή

που εξηγεί με απλά λόγια τι είναι οι ιοί (virus), τα ανεπιθύμητα μηνύματα (spam), η παραπλάνηση (grooming), ο εκφοβισμός (cyberbulling), η παραβίαση ιδιωτικότητας, το ακατάλληλο περιεχόμενο, η αποξένωση και ο εθισμός

και στη συνέχεια να τρέξετε το σενάριο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο » που ακολουθεί, απαντώντας στα κουίζ που υπάρχουν στις φάσεις 2 ,3 και 4

Καλή και ασφαλή πλοήγηση

Οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής