cropped ΣΧΟΛΕΙΟ5

Σχέδιο Δράσης: Φοίτηση – Σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας: «Επαγγελματογνωσία» Άξονας 2ος : Σχολική διαρροή – Φοίτηση

Οι μαθητές του Τμήματος Γ Οικονομίας και Τουρισμού την Τετάρτη στις 13 Μαρτίου 2024, στα πλαίσια της σύνδεσης της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας, επισκέφτηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρόδου και το Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Ρόδου.

Πιο συγκεκριμένα κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στην ΠΥΡ Ρόδου οι κύριοι Χαρτερός Χρυσοβαλάντης – Σταμάτης (Αρχιπυροσβέστης) και Γκορτζίλας Λευτέρης (Αρχιπυροσβέστης)  ενημέρωσαν τους μαθητές σε θέματα πυρόσβεσης, πυρασφάλειας και διάσωσης. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές ενημερώθηκαν για το επάγγελμα του πυροσβέστη, την πρόληψη και την αντιμετώπιση αστικών και δασικών πυρκαγιών. Ταυτόχρονα αναφέρθηκαν οι ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβούν μαθητές και εκπαιδευτικοί σε περίπτωση εκδήλωσης μιας πυρκαγιάς. Τέλος επισημάνθηκαν τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης της Πυροσβεστικής υπηρεσίας 199 και της Πολιτικής Προστασίας 112.

Στο βιωματικό μέρος της ενημέρωσης οι πυροσβέστες παρουσίασαν τον ατομικό πυροσβεστικό εξοπλισμό τον οποίο δοκίμασαν και οι ίδιοι μαθητές.

Ευχαριστούμε θερμά την διοίκηση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρόδου  που ανταποκρίθηκαν στο αίτημα του σχολείου μας και μετέφεραν τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες τους.

Κατά την επίσκεψη στο Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο οι κ.κ. Τσαμπικάκη Μαρία (Διοικητικός Υπάλληλος), Ανθοπούλου – Αλακιώτου Μαριτάνα (μέλος Δ.Σ. Επιμελητηρίου Δωδεκανήσου),  Κασέκας Φώτης (Γενικός Γραμματέας του Ο.Ε.Ε.) και ο Παπαδημητρίου Παναγιώτης (Αντιπρόεδρος του Ο.Ε.Ε.) μας παρουσίασαν το θεσμικό ρόλο του Επιμελητηρίου, τις δράσεις που αναλαμβάνει καθώς και το σημαντικό ρόλο που επιτελεί στον κλάδο του τουρισμού και στην τοπική οικονομία.

Στο τέλος επιδόθηκε στους μαθητές φάκελος που περιείχε τις δράσεις του Επιμελητηρίου. Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας προς τους υπεύθυνους του Επιμελητηρίου για την θερμή υποδοχή και την πολύτιμη γνώση που μας μετέφεραν.

Η εν λόγω επίσκεψη αποτέλεσε μια εκπαιδευτική εμπειρία που ενδυνάμωσε την κατανόηση των μαθητών σε θέματα σχετικά με τον τουριστικό κλάδο και τη λειτουργία των οργανισμών που την αφορούν.

Εικόνα1 Εικόνα2

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Αρβανίτη Γεωργία – Κασέρης Νεκτάριος

Φοίτηση – Σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας: «Επαγγελματογνωσία» Αξονας 2

Άξονας: Σχολική διαρροή – Φοίτηση

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου ώρα 09:00 – 14:00, οι μαθητές του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης συμμετείχαν στην διαδικτυακή ενημέρωση-εκδήλωση, σχετικά με τις σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών του Λυκείου μας, για τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών που προσφέρει το ΟΠΑ.  Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν  οι δυνατότητες πρακτικής άσκησης των φοιτητών και επαγγελματικής αποκατάστασης στο πλαίσιο της διασύνδεσης με την αγορά εργασίας. Επιπλέον, φοιτητές και φοιτήτριες των οκτώ (8) Τμημάτων του Πανεπιστημίου «κατέθεσαν» τις εμπειρίες τους από τις σπουδές τους

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενθουσιασμό την εκδήλωση και έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον, για τα αντικείμενα των σπουδών που παρέχονται στο ΟΠΑ

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του «Π.ΕΠΑ.Λ. ΡΟΔΟΥ»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Κασέρης Νεκτάριος – Νουμεροπούλου ΜαριάνναΔημοσιευση στο Blog του σχολείου για το ΕΚΠΑ

Δημοσιευση στο Blog του σχολείου για το ΕΚΠΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

AllForBlue TUI Invitation FINAL

Φέτος το σχολείο μας με τα τμήματα της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης και του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος συμμετέχει στον Εικαστικό Περιβαλλοντικό Διαγωνισμό Σχολικών Μονάδων Ρόδου- Διδακτικό Έτος 2023- 2024 στο πλαίσιο του Προγράμματος TUI Junior Academy της All For Blue.
Η παρουσίαση των έργων θα γίνει το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024 στο Επιμελητήριο Δωδεκανήσου, στην αίθουσα “Γ.Β. Καραγιάννης” από τις 10:00 π.μ. έως και τις 19:00 μ.μ.
Η ψηφοφορία θα γίνει Πανελλαδικά μέσω της ιστοσελίδας της All For Blue https://allforblue.org/ και τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν ως την επόμενη μέρα (Κυριακή 2 Ιουνίου 2024).
Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την υποστήριξή σας!!!!
Υπεύθυνες καθηγήτριες:
Αποστολίδη Μαρία
Μοσχογιάννη Μαριέττα
Σπύρου Ελισάβετ

ΕΔΑΦΟΚΑΛΥΨΗ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΥΨΕΝΗΣ ΡΟΔΟΥ

IMG 20240402 120700

Στο πλαίσιο της εξωστρέφειας και ουσιαστικής καλλιέργειας της περιβαλλοντικής συνείδησης των νέων, μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης του Π.ΕΠΑ.Λ Ρόδου, μετέβησαν με τους εκπαιδευτικούς τους στην Ιερά Μονή Υψενής στη Νότια Ρόδο προκειμένου να βοηθήσουν στην τεράστια προσπάθεια που καταβάλει η μονή για την αποκατάσταση του φυσικού τοπίου της μονής μετά την καταστροφική πυρκαγιά που έπληξε το νησί μας το καλοκαίρι του 2023.
 Η ηγουμένη και οι μοναχές, με τη συνδρομή και της Εταιρείας Κοινωνικής και Περιβαλλοντικής Δράσης «Ηλιοτρόπιο», προσπαθεί να μεταξύ άλλων να φυτεύσει εκ νέου τους ελαιώνες της μονής που καταστράφηκαν ολοσχερώς. Με πολλή ζωντάνια και προθυμία τα παιδιά βοήθησαν στην εδαφοκάλυψη, το στρώσιμο δηλαδή άχυρου στη βάση των νεαρών δένδρων ώστε να μπορέσουν να διατηρήσουν την υγρασία στο έδαφος το καλοκαίρι αλλά και φύτευσαν νέα δένδρα μαζί με τη μοναχή που επιμελείται τον ελαιώνα. Απέσπασαν πολλά μπράβο για τη προσπάθεια τους, ενώ απόλαυσαν κουλουράκια και τσάι που τους πρόσφεραν οι μοναχές.

IMG 20240402 120627 IMG 20240402 103220

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ (ΑΞΟΝΑΣ 6)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΕΦΑΑ

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΕΦΑΑ