ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

Η παγκόσμια ημέρα των ζώων μας βρήκε στο σχολείο. Είναι ένα πολυαγαπημένο θέμα των παιδιών μιας και τα περισσότερα έχουν ζωάκια ακόμα και στο σπίτι τους.  Καταγράψαμε όσο ξέραμε και θυμόμασταν εκείνη τη στιγμή.  Όμως στο σχολείο υπάρχουν ζωάκια; Μη βιαστείτε να απαντήσετε. Και βέβαια υπάρχουν. Πολλά . Γίναμε ντετέκτιβ και αρχίσαμε να ψάχνουμε στο χώρο. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσα πολλά ανακαλύψαμε.  Κάθε φορά που έβρισκαν και ένα καινούργιο ζωάκι υπήρχε πολύς ενθουσιασμός.

CodeWeek

Πήραμε μέρος στην Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού   «»Crack the Code»
Το μικρό μας ρομποτάκι        μας έφερε ένα μήνυμα.
Αφού το διαβάσαμε     τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και θέλησαν να προσπαθήσουν να «σπάσουν τον κώδικα» και να βρουν αυτό που τους ζητούσε το ρομποτάκι. Σε κάθε σειρά όπου έλεγε 0 = δε βάζαμε τίποτα και όπου έλεφε 1= κολλούσαν ένα χαρτάκι.
Ήταν η πρώτη μας επαφή με τον κώδικα , παρόλα αυτά τα πήγαμε μια χαρά. Το ρομποτάκι μας με την καρδούλα που φτιάχθηκε ενθουσιάστηκε. Το ίδιο και εμείς.