Αρχεία για 29 Μαρτίου 2014

ΔΟΕ: Καταγγελία του Υπουργού Παιδείας »

Η εγκύκλιος επιστράτευσης που υπέγραψε ο Υπουργός Παιδείας κ. Αρβανιτόπουλος στις 24 Μαρτίου 2014 είναι αποκαλυπτική του πανικού που διακατέχει την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας μπροστά στη μαζική άρνηση των Συλλόγων Διδασκόντων να συγκροτήσουν εθελοντικά τις ομάδες εργασίας της ΑΕΕ και αποτελεί, ουσιαστικά, παραδοχή της ορθότητας της θέσης που έχει εκφράσει το Δ.Σ. της […]

Γνωμοδότηση σχετικά με την εγκύκλιο αυτοαξιολόγησης του ΥΠΑΙΘ για τη συγκρότηση των ομάδων έργου »

Δείτε εδώ τη γνωμοδότηση της Mαρίας Μαγδαληνής Τσίπρα, Νομική Σύμβουλο της ΔΟΕ, επί της επιρροής, που ασκεί η υπ’ αριθμόν 44375/Γ1/24-3-2014 εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας αναφορικά με την διαδικασία της  στις ενέργειες των συλλόγων διδασκόντων και στην συμμετοχή των εκπαιδευτικών στις ομάδες έργου.

ΔΟΕ: Επιστολή προς γονείς για την προσχολική αγωγή »

Η προσχολική αγωγή δεν είναι το αποπαίδι της εκπαίδευσης. Δείτε εδώ την επιστολή προς τους γονείς.