Δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη Καλαμάτας

Στη δράση “Βιβλίο- σουρτα φέρτα ” της δημόσιας κεντρικής βιβλιοθήκης Καλαμάτας νικητής αναδείχθηκε το Νηπιαγωγείο μας!!!!

Είμαστε υπερήφανοι και πολύ χαρούμενοι που ήρθε μια τέτοια νίκη για τα παιδιά του σχολείου μας!

Η φιλαναγνωσια είναι η δράση εκείνη με την οποία καλλιεργείς δεξιότητες στάσεις και αντιλήψεις στο παιδί, σχετικά με το βιβλίο και το πώς να γίνει φίλος της ανάγνωσης. Εμείς διαβάσαμε βιβλία σε διάφορα μέρη της όμορφης Μάνης, κάτω από τον ίσκιο ενός δέντρου, στην αμμουδιά, σε ένα παγκάκι… Οπότε συνδέσαμε το βιβλίο με τοπία, μυρωδιές και αισθήσεις!

Ίσως γι’αυτό πήγε τόσο καλά το όλο έργο

Ευχαριστούμε καταρχάς όσους ψήφισαν τις συμμετοχές των μαθητών μας και τη δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη Καλαμάτας για τα βιβλία που θα μας προσφέρει ως έπαθλο!

Επειδή χαρήκαμε πολύ όμως, ετοιμάσαμε και ένα βιβλίο το οποίο συνοδεύεται από φλασάκι με podcasts, ψηφιακή Αφήγηση του παραμυθιού και σχετικά τραγούδια. Το βιβλίο θα το χαρίσουν τα παιδιά στη δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη Καλαμάτας.

Ακολουθούν λίγες εικόνες από τη δημιουργία του βιβλίου!!

InShot 20220526 123433288

IMG 20220525 104939IMG 20220525 104937IMG 20220525 103431