Φιλαναγνωσία

2021 11 29 10.57.23 μμ

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας του Νηπιαγωγείου μας σε συνεργασία με τη δράση Βιβλιοσούρτα-φέρτα της Δανειστικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας:

• Κάθε Παρασκευή ένας μαθητής θα δανείζεται ένα βιβλίο που θα επιλέγει είτε από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας είτε από αυτά που θα έχουμε στη διάθεση μας από τη δανειστική βιβλιοθήκη Καλαμάτας.
  • Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα διαβάζει το βιβλίο με τη βοήθεια τον γονέων και θα φτιάχνει μια ζωγραφιά σχετική με τα όσα διάβασε (ότι του έκανε εντύπωση).
  • Τη Δευτέρα θα επιστρέφει το βιβλίο στο σχολείο, θα μας παρουσιάζει τη ζωγραφιά του και θα μας αφηγείται (με το δικό του τρόπο και όπως μπορεί) την ιστορία.
  • Στη συνέχεια και αφού θα έχουν δανειστεί βιβλία όλα τα παιδιά, η νηπιαγωγός θα αναρτήσει τις ζωγραφιές τους στο padlet της Δανειστικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας. Σκοπός είναι να αλληλεπιδράσουμε και με τα υπόλοιπα σχολεία του νομού που θα πάρουν μέρος στη δράση.
  • Πως θα αλληλεπιδράσουμε; Θα μοιραστούμε τις ιδέες μας με τα υπόλοιπα σχολεία και θα βαθμολογήσουμε τις ζωγραφιές τους (με αστεράκια) και εκείνα θα βαθμολογήσουν τις δικές μας!
  • Το σχολείο με τα περισσότερα αστεράκια θα κερδίσει δώρο βιβλία από τη Δανειστική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας.

Η δράση Βιβλιοσούρτα-φέρτα εντάσσεται στο συνολικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας που θα κάνουμε μέσα στην τάξη.

Λίγα λόγια για την Φιλαναγνωσία και τι θα κάνουμε εμείς:

Στόχοι προγράμματος:

• απόκτηση και ενίσχυση δεξιοτήτων μάθησης ( μαθαίνω πώς να μαθαίνω)
  • ομαλή μετάβαση των μαθητών στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης (δημοτικό)
  • γλωσσική εκπαίδευση
  • καλλιέργεια θετικής στάσης και αγάπης για την ανάγνωση, τα βιβλία και το διάβασμα
  • ανάπτυξη δια βίου αναγνωστών
  • καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος
  • κοινωνική αλληλεπίδραση

Πιο αναλυτικά:
Επίκεντρο της όλης προσπάθειας είναι η αξιοποίηση της βιβλιοθήκης του σχολείου. Κάθε Δευτέρα με την επιστροφή του παιδιού στη τάξη και αφού μας αφηγηθεί την ιστορία που διάβασε, θα ακολουθεί συζήτηση και ερωτήσεις. Στην τάξη θα φτιάχνουμε τα δικά μας παραμύθια, ιστορίες, ποιηματάκια και αινίγματα ευθυγραμμίζοντας τα με το αντίστοιχο μάθημα που θα κάνουμε εκείνη την περίοδο. Επίσης, γνωρίζοντας ότι το διάβασμα βιβλίων το απολαμβάνουμε όταν χαλαρώνουμε, ζητάμε από τα παιδιά (και τους γονείς) να διαβάσουν τα βιβλία τους σε όμορφα μέρη και εκτός σπιτιού (πάρκο, παραλία, κήπος, αυλή, βουνό) και να μας στείλουν μια φωτογραφία του βιβλίου στο σημείο που το διάβασαν, στο τέλος θα δημιουργήσουμε ψηφιακή αφίσα με τις φωτογραφίες μας. Τέλος, αν όλα κυλήσουν ομαλά, θα επικοινωνήσουμε με ένα συγγραφέα αγαπημένου παραμυθιού και θα του ζητήσουμε να μιλήσουμε μαζί του διαδικτυακά!

*Το Padlet της δράσης Βιβλιοσούρτα-φέρτα της Δανειστικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας

*Το email του σχολείου για αποστολή των φωτογραφιών σας

mail@nip-stoupas.mes.sch.gr

Ευχόμαστε να σας αρέσει η δράση και να την απολαύσετε  ♥