ETWINNING PROJECT “DETECT KIDS IN ACTION#SKILLLABS”

Μετά την βράβευσή μας με Εθνική Ετικέτα Ποιότητας, για το  έργο «little Helen plays with us and learns!#stem3 και το τρέχον σχολικό έτος, 2023-2024, η σχολική μας μονάδα συμμετέχει σε ευρωπαϊκό etwinning έργο με θέμα «Detect kids in action#skilllabs» «Tα παιδιά –ντέντεκτιβς  σε δράση# Εργαστήρια δεξιοτήτων». Πρόκειται για ένα καινοτόμο  έργο, που  περιλαμβάνει 3 από τα 4 εργαστήρια δεξιοτήτων :

1. Υγεία: διατροφή και άσκηση: «Οι ντέντεκτιβς ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό»

2.STEM/ Εκπαιδευτική ρομποτική: «Τα ρομπότ στην υπηρεσία της ανακύκλωσης» και

3.Εθελοντισμός: « Φροντίζω και ενεργώ για το πάρκο της γειτονιάς»

Βοηθός μας στην προσπάθεια αυτή, θα είναι ο Ντέντεκτιβ Βανς , ένας μυστήριος κύριος, που προσπαθεί  να βρει λύση στα προβλήματα που τον βασανίζουν και ζητάει τη βοήθεια των μικρών παιδιών, για να τα επιλύσει. Τα  παιδιά μεταμορφώνονται σε Ντέντεκτιβς και μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, ανακαλύπτουν  τη γνώση και αποκτούν δεξιότητες του 21ου αιώνα. Συνοδοιπόροι μας στο ταξίδι αυτό, θα είναι παιδιά από σχολεία της Ελλάδας και της Ευρώπης, όπως Πορτογαλία, Ρουμανία, Τουρκία, κ.λ.π..

Καλό και εποικοδομητικό ταξίδι στον όμορφο κόσμο του etwinning!!!

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΜΠΑΤΣΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ