Επίσκεψη κλιμακίου 7ης ΕΜΑΚ στο νηπιαγωγείο μας

Σκύλοι-διασώστες στο σπιτοσχολείο μας…
Γιατί ως γνωστόν ” ότι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!”.
Καλεσμένοι μας σήμερα από την 7η ΕΜΑΚ, ο υπαρχιπυροσβέστης κος Κουραβάνας Στέργιος και η “μικρή” ΑΥΡΑ , ένα γλυκύτατο γερμανικό ποιμενικό 2 ετών, εκπαιδευμένο στις διασώσεις σεισμών, χιονοστοιβάδων, απεγκλωβισμού κλπ.
Ότι καλύτερο σαν επίλογος στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων με θέμα τους Σεισμούς, τα Ηφαίστεια, Τσουνάμι κλπ ακραία φυσικά φαινόμενα και πως μπορούμε να προστατευτούμε, με το οποίο ασχολείται το σχολείο μας αυτή την περίοδο.
Οι συγκυρίες των ημερών ( κακοκαιρία “Μπάρμπαρα”, σεισμός στη γειτονική Τουρκία και Συρία) έκαναν την επίσκεψη των διασωστών πιο επίκαιρη από ποτέ!
Ευχαριστούμε την 7η ΕΜΑΚ και ιδιαίτερα τον Διοικητή κο Πλουμάκη Χρ., τον υποδιοικητή κο Υφαντή Ευαγ. για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας.
Γνωρίζουμε τα ζώα και κερδίζουν πάντα το σεβασμό μας!
Τα παιδιά το χάρηκαν πολύ!!!! Κάναμε άσκηση διάσωσης (μέσα στην τάξη) και φυσικά κάναμε επίσκεψη και στο συστεγαζόμενο Δημοτικό Σχολείο! Τα χάδια προς την Αύρα άπειρα, νομίζω τα άξιζε όλα!!!
Αύρα, έλα ξανά!!!