ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ #MyActionsMatter: Global Action Days 2022 Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης

Το Σάββατο 2/4/2022 γονείς και μαθητές του νηπιαγωγείου μας έδωσαν το παρόν σε μια ακόμη περιβαλλοντική δράση. Το σχολείο μας συμμετέχοντας στο δίκτυο «Οι Πράσινες Γωνιές της Γειτονιάς μου» της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης, αλλά και ως σχολείο Πρεσβευτής του Δικτύου Σχολείων Πρεσβευτών  για τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του QualityNet Foundation μέσω των δράσεων BRAVOSCHOOLS συνεχίζει τις δραστηριότητες που περιλαμβάνουν τη διαχειριστική φροντίδα των φυτών του τοπικού μας οικοσυστήματος. Μετά το κλάδεμα του μικρού μας ελαιώνα (κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Εβδομάδας Δράσης για τους παγκόσμιους στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης τον Οκτώβρη του 2021), συνεχίζουμε τις “πράσινες” δράσεις μας, δημιουργώντας μικρούς βοτανόκηπους μέσα στον αύλειο χώρο του σχολείου!

Με την βοήθεια (πρωτίστως και ευχαριστούμε πάρα πολύ!) των γονέων συγκεντρώσαμε παλιές κυψέλες, τις οποίες καθαρίσαμε και βάψαμε. Έπειτα όλοι μαζί φυτέψαμε βότανα της ευρύτερης περιοχής της Οίτης όπως ρίγανη, λεβάντα, δεντρολίβανο, μυρτιά, φασκόμηλο, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, δημιουργώντας τρεις μικρούς βοτανόκηπους. Παράλληλα, ανανεώσαμε τα λουλούδια μας στα λάστιχα- γλάστρες που εδώ και 5  χρόνια διατηρούμε και φροντίζουμε, δίνοντας ακόμη περισσότερο χρώμα! Ηλιοτρόπια, κατιφέδες, γαρυφαλλιές, πανσέδες, βιολέτες, παχύφυτα, φτέρες, αγριολούλουδα, μαργαρίτες κ.α. μέσα από τα μικρά χεράκια φώτισαν τη βεράντα μας και έστειλαν πρόσκληση στους επικωνιαστές της φύσης ότι τους περιμένουμε.

Ευχαριστώ για αυτή τη δράση, από καρδιάς, όλους τους γονείς και τα παιδιά του νηπιαγωγείου που έδειξαν εξ αρχής μεγάλη προθυμία στις δράσεις μας και είναι σίγουρο πως χωρίς εκείνους δύσκολα γίνονται πράγματα.  Το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης, Σπερχειού Ποταμού και Μαλιακού Κόλπου (παράρτημα Λουτρών Υπάτης) για τη βοήθεια, τη συνδρομή τους αλλά κυρίως τις γνώσεις και πληροφορίες τόσα χρόνια ώστε οι δράσεις μας να εντάσσονται στο ευρύτερο τοπικό οικοσύστημα το οποίο είναι απλά μοναδικό!

Οι δράσεις μας συνεχίζονται και θα συνεχίζονται μέσα από τα παιδιά που δείχνουν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένα στην φροντίδα του περιβάλλοντος που ζουν και μεγαλώνουν, ως αυριανοί κάτοικοι ενός πλανήτη που πλέον χρειάζεται περισσότερο από ποτέ την ενσυναίσθησή μας.  Το σχέδιο δράσης μας για φέτος ¨ένα δέντρο μια φορά, ένα δάσος τη φορά¨ στοχεύει στην ευαισθητοποίηση και αλλαγή συμπεριφοράς απέναντι στη φύση, εκείνη που βλέπουμε και ζούμε καθημερινά αλλά και εκείνη που δεν βλέπουμε αλλά επηρεάζεται από τις ενέργειές μας.

Καθώς όμως στις 2 Απριλίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου δεν θα μπορούσαμε να κλείσουμε πιο όμορφα το απόγευμα με την υπαίθρια ανάγνωση του βιβλίου “Τι είναι αγάπη;” της Λίνας Σωτηροπούλου από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Αγάπη για εμάς είναι Τα παιδιά- Τα λουλούδια- Τα βιβλία!

Καλό Σαββατοκύριακο!

Προϊσταμένη Ν/Γ- Νηπιαγωγός