ΟΔΗΓΙΕΣ επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων από 10/1/2022 για τα self test, τα νοσήσαντα, νοσούντα, εμβολιασμένα και με ύποπτα συμπτώματα παιδιά.

Καλημέρα και
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
θα σας παρακαλούσα σε περίπτωση που κάποιος μαθητής/-τρια έχει νοσήσει κατά τη διάρκεια των διακοπών να αποσταλεί σχετικό mail καθώς και πότε βγήκε θετικό στέλνοντας με το mail και το πιστοποιητικό νόσησης ή ανάρρωσης.
Επίσης για τα παιδιά που έχουν ήδη νοσήσει παλιότερα και δεν  έχουν προσκομίσει το πιστοποιητικό να το στείλετε με mail στη σχολική μονάδα.
ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΝΟΣΗΣΗΣ:

Βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού … – Gov.gr (www.gov.gr)

ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ
ΟΛΑ τα παιδιά (και αυτά που νόσησαν και αυτά που εμβολιάστηκαν) πρέπει να κάνουν  SELF TEST  την ΚΥΡΙΑΚΗ και να το δηλώσουν στο edupass, να εκτυπώσουν τη σχολική κάρτα από το edupass και να την έχουν μαζί τους (αν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης τότε χειρόγραφη και με υπογραφή).
Τη ΔΕΥΤΕΡΑ το απόγευμα θα κάνουν επίσης SELF TEST, θα το δηλώσουν στο edupass, και θα εκτυπώσουν τη σχολική κάρτα για να προσέλθουν την ΤΡΙΤΗ στο σχολείο. Το ίδιο θα γίνει την ΠΕΜΠΤΗ το απόγευμα για την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.
Να με ενημερώνετε ΑΜΕΣΩΣ σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος του παιδιού σας.
Μαθητές που έχουν ύποπτα συμπτώματα, που μπορεί να εμφανιστούν σε παιδί με covid-19 (πυρετός, καταρροή, βήχας, γενικά αδιαθεσία κλπ), δεν πρέπει να έρχονται στο σχολείο και αν είναι στο σχολείο, πρέπει να αποχωρούν αμέσως.
ΘΕΡΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να ενεργοποιήσουμε τα αποθέματα της κατανόησης, ευθύνης και της κοινωνικής ενσυναίσθησης, που όλοι μας έχουμε, για την προστασία μας, αλλά και την προστασία του κοινωνικού συνόλου.
Ας δώσουμε και αυτή τη μάχη με την ελπίδα να βγούμε νικητές.

Σας ευχαριστώ για τη συνεργασία.

Προϊσταμένη Ν/Γ