ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΠΟ 10 ΜΑΪΟΥ 2021 ΚΑΙ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ SELF TEST

Αγαπητοί γονείς,

από τη Δευτέρα 10 Μαϊου 2021 επαναλειτουργούν οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Αυτό σημαίνει ότι την ερχόμενη Δευτέρα μαθητές, γονείς, συνοδοί και εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό επιστρέφουν στο φυσικό τους χώρο. Σημειώνεται ότι οι κανόνες προστασίας από τον COVID-19 ισχύουν κανονικά (χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, σχολαστικός καθαρισμός χώρων, ξεχωριστά διαλείμματα ανά τάξη κλπ) ενώ υποχρεωτικά θα διενεργείται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και διοικητικό προσωπικό self test 2 φορές την εβδομάδα (ΦΕΚ 1825/τ.Β΄/5-5-21) στο σπίτι από τους γονείς/ κηδεμόνες των μαθητών καθώς πρόκειται για ανήλικους μαθητές.

Λήψη αρχείου

Αγαπητοί γονείς, καθώς είναι μια μεγάλη αλλαγή το άνοιγμα των σχολείων και μάλιστα ευχάριστη, καθώς όλοι μας θέλουμε να γυρίσουμε στο φυσικό μας χώρο που είναι το σχολείο θα σας παρακαλούσα όπως όλοι μας ακολουθήσουμε πιστά τις οδηγίες για την ΑΣΦΑΛΗ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ επιστροφή μας στο σχολειό μας.

Διαβάστε προσεκτικά το σχετικό προαναφερόμενο ΦΕΚ, και μπείτε την σελίδα στη σελίδα του ΥΠΑΙΘ (λεπτομέρειες ΕΔΩ) ώστε την ερχόμενη Δευτέρα να είμαστε όλοι πανέτοιμοι να υποδεχτούμε τα μαθητούδια μας που πρώτα από όλους θέλουν να βρουν κομμάτι της καθημερινότητάς τους που είναι το σχολείο. Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το σχολείο για απορίες (2231059885), αλλά σας ενημερώνω προκαταβολικά ότι όλες οι διαδικασίες είναι πολύ εύκολες αρκεί να αφιερώσουμε λίγο από το χρόνο μας για ποιοτικό ανάγνωσμα των οδηγιών.

Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας καταλαβαίνουμε την σπουδαιότητα και την αναγκαιότητα του εγχειρήματος που ξεκινά την Δευτέρα 10/5/21. Ας είμαστε λογικοί, συνεργάσιμοι και πάνω από όλα ήρεμοι ώστε να εξασφαλίσουμε την ασφάλεια και προφύλαξη των δικών μας ανθρώπων.

Παρακαλώ όπως τη Δευτέρα 10/5/21 όλοι οι μαθητές που θα προσέρχονται στο σχολείο να έχουν την σχολική κάρτα για COVID-19 (τυπωμένη ή χειρόγραφη) στην τσάντα τους καθώς χωρίς αυτή δεν θα γίνουν δεκτοί στο σχολείο. Ιδιαίτερα εφιστούμε την προσοχή στους μεταφερόμενους μαθητές προς αποφυγή ταλαιπωρίας τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση,

Προϊσταμένη Ν/Γ