ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΓΙΑ ΤΟΝ CONID-19

Εγγραφές στα νηπιαγωγεία

Ξεκίνησαν οι γραφές στο Νηπιαγωγείο για την νέα σχολική χρονιά.

1 έως 20 Μαρτίου θα γίνονται οι εγγραφές ηλεκτρονικά στην εφαρμογή:

htpps://proti-eggrafi.services.gov.gr/   ( Είσοδος με κωδικούς taxisnet)

.Απαραίτητα δικαιολογητικά είναι:

α) Λογαριασμός ΔΕΚΟ -Πιστοποιητικό γέννησης.

β) Α.Δ.Υ.Μ

γ) Βιβλιάριο υγείας του μαθητή

δ) E-mail

ε)Τηλέφωνα

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ 2021-2022

Ξεκίνησαν οι γραφές στο Νηπιαγωγείο για την νέα σχολική χρονιά.

1 έως 20 Μαρτίου θα γίνονται οι εγγραφές ηλεκτρονικά στην εφαρμογή:

htpps://proti-eggrafi.services.gov.gr/   ( Είσοδος με κωδικούς taxisnet)

.Απαραίτητα δικαιολογητικά είναι:

α) Λογαριασμός ΔΕΚΟ -Πιστοποιητικό γέννησης.

β) Α.Δ.Υ.Μ

γ) Βιβλιάριο υγείας του μαθητή

δ) E-mail

ε)Τηλέφωνα

Κορωνοϊός – κατασκευή

Στο προηγούμενο μάθημα διαβάσαμε το παραμύθι «Ένας ιός με κορώνα».

Όσα παιδάκια δεν μπόρεσαν να μπουν στο μάθημα, αλλά και όσα παιδάκια θέλουν να το ξανακούσουν, μπορούν να βρουν το βιντεάκι στο Blog του σχολείου. Στην δεξιά στήλη του blog έχει σε χρονολογική σειρά τις αναρτήσεις. Πατήστε Μάρτιος 2020 και θα το βρείτε.

Επίσης ακούσαμε και τραγουδήσαμε το τραγούδι «Μένω ασφαλής», που κι αυτό θα το βρείτε στις πρόσφατες αναρτήσεις του blog.

Κατασκευάσαμε με απλά υλικά το δικό μας κορωνοΪό.

φτιάξαμε ένα μπαλάκι από τσαλακωμένο χαρτί Α4, το τυλίξαμε με χαρτοταινία, ζωγραφίσαμε το προσωπάκι, καρφώσαμε πάνω οδοντογλυφίδες (κομμένες στη μέση)και στην άκρη της κάθε οδοντογλυφίδας μπορούμε να βάλουμε μπαλάκι από πλαστελίνη. Εγώ έβαλα χαρτοταινία γιατί δεν είχα πλαστελίνη. Τέλος του φτιάξαμε κορώνα από ρολό χαρτί υγείας.

Μπορεί να φτιάξει κάθε παιδί άλλο ένα κορωνοϊό με οποιαδήποτε υλικά (ή και με τα ίδια) θέλει και μπορεί να φανταστεί και να μας το παρουσιάσει.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ότι υλικά θέλετε : πορτοκάλι, λεμόνι, μανταρίνι, αλουμινόχαρτο και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2020

Αγαπητοί γονείς . ο αγιασμός και η πρώτη ενημέρωση του νηπιαγωγείου μας θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 14/9/2020 και ώρα 11.00π.μ.

Θα πραγματοποιηθεί ανά τμήμα για αυτό παρακαλείσθε να προσέλθετε στην τάξη του κάθε παιδιού.Τα ονόματα θα τα βρείτε αναρτημένα στην πόρτα της κάθε τάξης.

Παρακαλείσθε να φοράτε την μάσκα σας και εσείς και τα παιδιά.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ!!

50 βιβλία που αξίζει κάποιος να διαβάσει

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλές αναγνώσεις

Γιορτή της μητέρας!!

Made with Padlet

Πέμπτη 30 Απριλίου

Καλημέρα παιδιά και μαμάδες

Τελευταία μέρα του Απρίλη σήμερα . Από αύριο έρχεται ο τρίτος μήνας της Άνοιξης:

<<Ο  ΜΑΙΟΣ >>

Αφού το συζητήσετε με τα παιδιά ακούτε το παραμύθι της Πρωτομαγιάς και συζητάτε το παραμύθι και πως καθιερώθηκε το έθιμο του στεφανιού.

• Τώρα πρέπει να φτιάξουν το δικό τους στεφάνι το οποίο θα είναι με φυσικά λουλούδια ή με χαρτοπετσέτες πολύχρωμες και ένα πιάτο πλαστικό που κόβουμε το μέσα μέρος και κρατάμε το στεφάνι και κολλάμε πάνω τις χαρτοπετσέτες.
  • Σε μία κόλλα χαρτί θα ζωγραφίσουν το μαγιάτικο στεφάνι .Εσείς τους βοηθάτε να σχεδιάσουν έναν μεγάλο κύκλο και αυτά στη συνέχεια το διακοσμούν.
  • Γράφετε το όνομα του μήνα με κεφαλαία και μικρά γράμματα και τα παιδιά (νήπια) το αντιγράφουν και μετράνε πόσες φωνές (συλλαβές) έχει.
  • Ακούνε το τραγούδι της Πρωτομαγιάς της Μαρίας Ιωαννίδου από το youtube.
  • Δραστηριότητες για μαθηματικές έννοιες:                                                                                     Διαβάζουμε το παρακάτω ποίημα στα παιδιά:Ζητάμε από τα παιδιά τις απαντήσεις των ζώων:<<τι είναι απ’όλα πιο μεγάλο>>.Σκεφτόμαστε όλοι κάτι πιο μεγάλο. Παίζουμε λέγοντας στο παιδί ένα ζώο ή αντικείμενο (πολύ μικρό) π.χ μυρμήγκι και ζητάμε να βρει ένα πιο μεγάλο ,μετά ένα ακόμα πιο μεγάλο(κλιμακωτά )  κ.τ.λ.Μπορούμε να κάνουμε και το αντίθετο.Να ξεκινήσουμε από μεγάλο και να καταλήξουμε σε μικρό.Π.χ ( σπίτι-δωμάτιο-τραπέζι-καρέκλα-ποτήρι-πιρούνι-οδοντογλυφίδα) .
  • Μαθαίνουμε στα παιδιά αινίγματα:

Και τέλος για τους πολύ δραστήριους κατασκευή παιχνιδιού με υλικά που υπάρχουν στο σπίτι:καπάκι από κουτί παπουτσιών-καλαμάκια -κόλλα και μία μπίλια.

Καλή   Πρωτομαγιά σε όλους .

Το βιβλίο του Πάσχα!