ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2020

Αγαπητοί γονείς . ο αγιασμός και η πρώτη ενημέρωση του νηπιαγωγείου μας θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 14/9/2020 και ώρα 11.00π.μ.

Θα πραγματοποιηθεί ανά τμήμα για αυτό παρακαλείσθε να προσέλθετε στην τάξη του κάθε παιδιού.Τα ονόματα θα τα βρείτε αναρτημένα στην πόρτα της κάθε τάξης.

Παρακαλείσθε να φοράτε την μάσκα σας και εσείς και τα παιδιά.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ!!

50 βιβλία που αξίζει κάποιος να διαβάσει

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλές αναγνώσεις

Γιορτή της μητέρας!!

Πέμπτη 30 Απριλίου

Καλημέρα παιδιά και μαμάδες

Τελευταία μέρα του Απρίλη σήμερα . Από αύριο έρχεται ο τρίτος μήνας της Άνοιξης:

<<Ο  ΜΑΙΟΣ >>

Αφού το συζητήσετε με τα παιδιά ακούτε το παραμύθι της Πρωτομαγιάς και συζητάτε το παραμύθι και πως καθιερώθηκε το έθιμο του στεφανιού.

• Τώρα πρέπει να φτιάξουν το δικό τους στεφάνι το οποίο θα είναι με φυσικά λουλούδια ή με χαρτοπετσέτες πολύχρωμες και ένα πιάτο πλαστικό που κόβουμε το μέσα μέρος και κρατάμε το στεφάνι και κολλάμε πάνω τις χαρτοπετσέτες.
  • Σε μία κόλλα χαρτί θα ζωγραφίσουν το μαγιάτικο στεφάνι .Εσείς τους βοηθάτε να σχεδιάσουν έναν μεγάλο κύκλο και αυτά στη συνέχεια το διακοσμούν.
  • Γράφετε το όνομα του μήνα με κεφαλαία και μικρά γράμματα και τα παιδιά (νήπια) το αντιγράφουν και μετράνε πόσες φωνές (συλλαβές) έχει.
  • Ακούνε το τραγούδι της Πρωτομαγιάς της Μαρίας Ιωαννίδου από το youtube.
  • Δραστηριότητες για μαθηματικές έννοιες:                                                                                     Διαβάζουμε το παρακάτω ποίημα στα παιδιά:Ζητάμε από τα παιδιά τις απαντήσεις των ζώων:<<τι είναι απ’όλα πιο μεγάλο>>.Σκεφτόμαστε όλοι κάτι πιο μεγάλο. Παίζουμε λέγοντας στο παιδί ένα ζώο ή αντικείμενο (πολύ μικρό) π.χ μυρμήγκι και ζητάμε να βρει ένα πιο μεγάλο ,μετά ένα ακόμα πιο μεγάλο(κλιμακωτά )  κ.τ.λ.Μπορούμε να κάνουμε και το αντίθετο.Να ξεκινήσουμε από μεγάλο και να καταλήξουμε σε μικρό.Π.χ ( σπίτι-δωμάτιο-τραπέζι-καρέκλα-ποτήρι-πιρούνι-οδοντογλυφίδα) .
  • Μαθαίνουμε στα παιδιά αινίγματα:

Και τέλος για τους πολύ δραστήριους κατασκευή παιχνιδιού με υλικά που υπάρχουν στο σπίτι:καπάκι από κουτί παπουτσιών-καλαμάκια -κόλλα και μία μπίλια.

Καλή   Πρωτομαγιά σε όλους .

Το βιβλίο του Πάσχα!

Κατασκευές για τη γιορτή της μητέρας 2019

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 2 Σχόλια

Ηχοζωγραφιές

Οι ηχοζωγραφιές είναι ζωγραφιές στις οποίες δίνεται έμφαση την απεικόνιση ήχων που υπάρχουν στο εικονιζόμενο τοπίο, στην εικονιζόμενη σκηνή, στην ζωγραφιά γενικότερα.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Ελαφάκια από λάμπες

Φτιάξαμε ελαφάκια από καμένες λάμπες. Τις βάψαμε με πινέλο, κολλήσαμε ματάκια και  μυτούλα, βάλαμε γλίτερ, κερατάκια από σύρμα πίπας που το τυλίξαμε στη βάση της λάμπας, και κορδόνι για να το κρεμάμε. Και το μήνυμα : Δεν πετάμε! Επαναχρησιμοποιούμε με δημιουργική διάθεση και φαντασία!!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Ημερίδα διάχυσης καλών πρακτικών του 2ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου (Α.Π.Θ.)

Το ΕΠ.Ε.Σ. και οι εκπαιδευτικοί του 2ου και 3ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης (ενταγμένα στο ΑΠΘ) λαμβάνοντας υπόψη το με αρ. πρωτ. 922/9-5-2018 έγγραφο της ΔΕΠΠΣ με θέμα: «Διακήρυξη διάχυσης καλών πρακτικών και καινοτομίας» αποφάσισαν (αρ. πράξης 12) την παρουσίαση των καινοτόμων δραστηριοτήτων του Σχολείου για το σχολικό έτος 2017-18, τη Δευτέρα 18-6-2018 στον 10ο όροφο του κτιρίου του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ. Οι παρουσιάσεις της ημερίδας, με τίτλο: “Διδακτικές Προτάσεις από τα Πειραματικά Νηπιαγωγεία: Καλές Πρακτικές και Παιδαγωγικές Προκλήσεις”, απευθύνονται στην εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία.

Εισηγητές θα είναι oι:

• Βασιλική Αλεξίου: Ο Όμιλος Αγγλικών «Παιχνιδογυρίσματα στην αγγλική γλώσσα» στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία. Αγγλικά στην προσχολική ηλικία; ( why not? ). Μια διδακτική πρόταση.
  • Δέσποινα Καλανταρίδου: Μουσική και Επικοινωνία
  • Ιωάννα Καραγιώργου και Σοφία Χατζηγεωργιάδου: Ιστορίες Μάθησης (Learning Stories): μια εναλλακτική πρόταση διαδικασίας αξιολόγησης στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να συμπληρώσουν και να αποστείλουν τη δήλωση συμμετοχής τους στον κάτωθι σύνδεσμο