ΚΑΡΤΕΛΙΤΣΕΣ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΑΞΗΣ!

ΚΑΝΟΝΕΣ-ΤΗΣ-ΤΑΞΗΣ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ….χωρίς ψείρες!!!

Η ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΨΕΙΡΑΣ

ΟΤΑΝ ΟΙ ΨΕΙΡΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ….

«Μια ψείρα εδώ, μια ψείρα εκεί, μια ψείρα παραπέρα»: εικονογραφημένο παραμύθι της Βασιλικής Χουρσίδου σε εικονογράφηση της Στέλλας Φουντουκίδου. https://www.youtube.com/watch?v=iJD2-pd49RY

Κατασκευές για τη γιορτή της μητέρας 2019

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 2 Σχόλια

Ηχοζωγραφιές

Οι ηχοζωγραφιές είναι ζωγραφιές στις οποίες δίνεται έμφαση την απεικόνιση ήχων που υπάρχουν στο εικονιζόμενο τοπίο, στην εικονιζόμενη σκηνή, στην ζωγραφιά γενικότερα.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Ελαφάκια από λάμπες

Φτιάξαμε ελαφάκια από καμένες λάμπες. Τις βάψαμε με πινέλο, κολλήσαμε ματάκια και  μυτούλα, βάλαμε γλίτερ, κερατάκια από σύρμα πίπας που το τυλίξαμε στη βάση της λάμπας, και κορδόνι για να το κρεμάμε. Και το μήνυμα : Δεν πετάμε! Επαναχρησιμοποιούμε με δημιουργική διάθεση και φαντασία!!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ξεψειριάστε τους μαθητές σας με ….ένα παραμύθι για τις ψείρες!

συγγραφή: Βασιλική Χουρσίδου

εικονογράφηση-αφήγηση: Στέλλα Φουντουκίδου

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Ημερίδα διάχυσης καλών πρακτικών του 2ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου (Α.Π.Θ.)

Το ΕΠ.Ε.Σ. και οι εκπαιδευτικοί του 2ου και 3ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης (ενταγμένα στο ΑΠΘ) λαμβάνοντας υπόψη το με αρ. πρωτ. 922/9-5-2018 έγγραφο της ΔΕΠΠΣ με θέμα: «Διακήρυξη διάχυσης καλών πρακτικών και καινοτομίας» αποφάσισαν (αρ. πράξης 12) την παρουσίαση των καινοτόμων δραστηριοτήτων του Σχολείου για το σχολικό έτος 2017-18, τη Δευτέρα 18-6-2018 στον 10ο όροφο του κτιρίου του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ. Οι παρουσιάσεις της ημερίδας, με τίτλο: “Διδακτικές Προτάσεις από τα Πειραματικά Νηπιαγωγεία: Καλές Πρακτικές και Παιδαγωγικές Προκλήσεις”, απευθύνονται στην εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία.

Εισηγητές θα είναι oι:

• Βασιλική Αλεξίου: Ο Όμιλος Αγγλικών «Παιχνιδογυρίσματα στην αγγλική γλώσσα» στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία. Αγγλικά στην προσχολική ηλικία; ( why not? ). Μια διδακτική πρόταση.
  • Δέσποινα Καλανταρίδου: Μουσική και Επικοινωνία
  • Ιωάννα Καραγιώργου και Σοφία Χατζηγεωργιάδου: Ιστορίες Μάθησης (Learning Stories): μια εναλλακτική πρόταση διαδικασίας αξιολόγησης στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να συμπληρώσουν και να αποστείλουν τη δήλωση συμμετοχής τους στον κάτωθι σύνδεσμο

Επιτάφιος

Ομαδική εργασία. Φτιαγμένος από άδειο κουτί συσκευασίας και μπαλάκια από γκοφρέ χαρτί.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | 2 Σχόλια

Μαθαίνοντας τα ζώα του δάσους. Ψηφιακό λεξικο

Ψηφιακό λεξικό: Τα ζώα του δάσους  S5_dd_Douvli_Angelliki

Εποχές – Μήνες

Κύκλος είναι και γυρίζει… αλλάζουν  οι μήνες , αλλάζουν οι εποχές, περνάνε τα χρόνια!

Ο κύκλος των εποχών και των μηνών από τα χεράκια των νηπίων…..