Επίσκεψη οδοντιάτρου στη σχολική κοινότητα Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Φαρρών

Την Τετάρτη 1 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε σε συνεννόηση με το Κέντρο Υγείας Χαλανδρίτσας η επίσκεψη του οδοντιάτρου κ. Ιωάννη Παχούμη και του Διευθυντή του Κέντρου Υγείας κ. Αλόκριου. Ο οδοντίατρος αφού έκανε μια σύντομη και περιεκτική παρουσίαση για τους κανόνες καλής στοματικής υγιεινής συζήτησε με τα παιδιά και ακολούθως εξέτασε τα παιδιά για τα οποία υπήρχε η συγκατάθεση των γονέων. Στο Νηπιαγωγείο μας παρουσίασε στα παιδιά σε κάποιο πρόπλασμα στόματος το σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών. Τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν στη διατήρηση της καλής στοματικής υγιεινής και ήρθαν σε επαφή με κάποιο οδοντίατρο παραμερίζοντας το <<φόβο>> για αυτόν.

thumbnail 1

thumbnail 2