Ανοικτή εκδήλωση-συζήτηση για γονείς και εκπαιδευτικούς

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 η πρώτη κοινή εκδήλωση για γονείς και εκπαιδευτικούς που συνδιοργάνωσαν το Δημοτικό Σχολείο με το Γυμνάσιο και το Νηπιαγωγείο Φαρρών σε συνεργασία με το Κέντρου Πρόληψης Αχαΐας ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ. Στην εκδήλωση παρέστησαν επίσης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Σοφία Ταλαγάνη, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Φαρρών κ. Σουβαλιώτης Δημήτριος και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων Δημοτικού και Γυμνασίου, αλλά και των Πολιτιστικών Συλλόγων Φαρρών και Δαφνούλας.

Η προσκεκλημένη ομιλήτρια κ. Θωμαϊς Σταύρου έθεσε το θέμα της επικοινωνίας και παρουσίασε παραδείγματα και καλές πρακτικές για μια ουσιαστική και επιτυχημένη επικοινωνία μέσα στην οικογένεια. Στο τέλος, ακολούθησε συζήτηση και τέθηκαν ερωτήματα από γονείς και εκπαιδευτικούς. Η ροή της παρουσίασης διανθίστηκε με τραγούδια που είχαν ετοιμάσει οι χορωδίες του Δημοτικού Σχολείου και του Γυμνασίου αφιερωμένα, όπως ήταν φυσικό, στις σχέσεις παιδιών και γονέων.

Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Πρόληψης ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ  για τη συνεχή και ουσιαστική του στήριξη στο εκπαιδευτικό μας έργο, και ιδιαίτερα την κ. Σταύρου που με ευστοχία και πληρότητα ανέδειξε τη σημασία και τις τεχνικές της καλής επικοινωνίας. Τέλος, ευχαριστούμε από καρδιάς τις μητέρες που αφιέρωσαν κόπο και χρόνο, για να προσφερθούν κεράσματα στους παρευρισκομένους.

20220520 193449 150x150

20220520 190409