Τοποθέτηση μηχανισμού συρόμενης εξώπορτας

Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμο Ερυμάνθου και ιδιαίτερα τον Αντιδήμαρχο Οικονομικών-Διοικητικών Θεμάτων και Παιδείας, κ. Διονύσιο Γεωργαντόπουλο, και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής, κ. Ηλία Βέρρα, που ικανοποίησαν ένα χρόνιο αίτημά μας για τοποθέτηση μηχανισμού συρόμενης πόρτας. Εδώ και πολύ καιρό είχε καταγραφεί η δυσκολία να ανοιγοκλείνει η κεντρική εξώπορτα του σχολείου κατά τη διάρκεια του σχολικού  ωραρίου, αφού έπρεπε κάποιος εκπαιδευτικός να αφήσει την τάξη και να διασχίσει όλο το προαύλιο, ώστε να ξεκλειδώσει. Αξίζει να σημειωθεί ότι ελήφθησαν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφαλέστερη λειτουργία της πόρτας, όπως η τοποθέτηση φάρου που αναβοσβήνει με παράλληλη ηχητική προειδοποίηση, φωτοκυττάρων που σταματούν την κίνηση της πόρτας σε οποιαδήποτε παρεμβολή (ανθρώπου, αυτοκινήτου, κ.α.) καθώς και αντιηλεκτροπληξιακού διακόπτη(ρελέ διαρροής).