Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Τελευταία ημέρα λειτουργίας του Νηπιαγωγείου μας πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων πραγματοποιήθηκε χωρίς την παρουσία γονέων η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Τα παιδιά απέδωσαν το θεατρικό << Η γέννηση >> με μεγάλη επιτυχία . Συνοδεύτηκε από τα κάλαντα και διάφορα εορταστικά τραγούδια. Επίσης Από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Φαρρών μοιράστηκε αναμνηστικό δώρο.DSCN3283

Θεατρική Παράσταση

Την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Φαρρών παρακολούθησαν στο Πνευματικό κέντρο Φαρρών που ευγενικά διέθεσε η τοπική μας εκκλησία τη θεατρική παράσταση << Το ξύλινο σπαθί >> από τη θεατρική σκηνή του Επίκεντρου. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το μαγικό κόσμο του θεάτρου. ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τη συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών.IMG 20211217 104350

Τρόφιμα για το χαμόγελο του παιδιού

Το σχολείο μας εν όψει των Χριστουγέννων,  πήρε την πρωτοβουλία και σε συνεργασία με το Δημοτικό σχολείο Φαρρών προχώρησε στη συγκέντρωση τροφίμων για το χαμόγελο του παιδιού. Με τη βοήθεια όλων των οικογενειών συγκεντρώθηκε μεγάλη ποσότητα τροφίμων και άλλων χρηστικών υλικών προκειμένου να στηριχθεί ο εν λόγω εθελοντικός οργανισμός. Στην αξιέπαινη αυτή προσπάθεια βοήθησαν όλοι με όποιο τρόπο μπορούσαν. Οι μαθητές μας συμμετέχοντας ενεργά σε αυτή την πρωτοβουλία διδάχθηκαν την έννοια της αλληλεγγύης, και της προσφοράς. Το νηπιαγωγείο μας θέλει να ευχαριστήσει καθένα ξεχωριστά για την βοήθεια που προσφέρθηκε προκειμένου όλα τα παιδιά να έχουν όσο το δυνατό ίσες ευκαιρίες σε βασικά αγαθά. Επίσης θέλει να ευχαριστήσει και το Δημοτικό Σχολείο Φαρρών και τους μαθητές της Ε τάξης και της Στ τάξης που μετέφεραν και παρέδωσαν τα συγκεντρωμένα τρόφιμα και υλικά. Το Νηπιαγωγείο μας με τη συμβολή όλων των παιδιών δημιούργησε μια << αφίσα>> με τα 22 χαμόγελά μας για το χαμόγελο του παιδιού.

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Τιμώντας τους ανθρώπους με αναπηρία αφιερώσαμε μεγάλο μέρος σε αυτή την ημέρα. Παίξαμε παιχνίδια προσπαθώντας να έρθουμε στη θέση τους , να δούμε τις δυσκολίες και πιθανούς τρόπους για να γίνει πιο εύκολη η ζωή αυτών των ανθρώπων. Είδαμε σχετικά βίντεο, συζητήσαμε και δημιουργήσαμε εργασίες που το κάθε παιδί θα τις πάρει στο σπίτι για περαιτέρω συζήτηση και προβληματισμό με τους γονείς τους.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στο πρώτο θεματικό κύκλο Ζω καλύτερα -ευ ζην μια από τις δραστηριότητες και στα πλαίσια γνωριμίας με υγιεινές τροφές ήταν η παρασκευή υγιεινού πρωινού στο σχολείο με βάση την Μεσογειακή διατροφή. Το λάδι και τα παράγωγα κυριάρχησαν όπως επίσης τα λαχανικά( ντομάτα -αγγούρι ) αλλά και το τυρί και το ψωμί. Τα υλικά τα έφεραν τα παιδιά και παρασκευάσαμε ένα πολύ υγιεινό πρωινό που άρεσε στα παιδιά και τα ευαισθητοποίησε σε σχέση με τις τροφές που καταναλώνουμε.

Επέτειος του Πολυτεχνείου

Με αφορμή την Επέτειο  του Πολυτεχνείου αναπαραστήσαμε με το δικό μας τρόπο την εξέγερση. Μέσα από μια σειρά δράσεων τα παιδιά μπόρεσαν να κατανοήσουν το πόσο σημαντικό είναι να αγωνιζόμαστε για την ελεύθερη έκφραση των ιδεών μας.  Μια σημαντική στιγμή είναι και η αναπαράσταση. Τα παιδιά έγραψαν τα δικά τους συνθήματα και << έπαιξαν>> το Πολυτεχνείο.DSCN3192