ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ

Μια πρόταση διαφορετική για όλες τις ώρες

Όταν το παιδί κουράζεται εδώ μπορεί να ξεκουραστεί, όταν έχει κάποια δύσκολη στιγμή εδώ μπορεί να χαλαρώσει και να ηρεμήσει. Όταν θέλει να χαλαρώσει, να ηρεμήσει και να διασκεδάσει εδώ μπορεί να παίξει με το παιχνίδι του, να δει ένα παραμύθι κ.α. Μήπως να το δοκιμάσετε; τι λέτε;

Πηγή La Scuola Cre-Attiva

ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

Σχήματα και…

Με τη βοήθεια μια ταινίας σχεδιάζουμε το περίγραμμα σχημάτων πάνω στο πάτωμα ή στο χαλί ή στο τραπέζι ή στο χαρτί (με μαρκαδόρο). Αρχικά το παιδί ακολουθεί τη γραμμή με το δάκτυλό του ή με κάποιο παιχνίδι (αυτοκινητάκι, ζωάκι κ.α). Μετά βάζει πάνω στο περίγραμμα πλαστικά καπάκια ή κυβάκια, ή μακαρόνια ή όσπρια ή καλαμάκια κ.α ανάλογα με την επιφάνεια που δουλεύουμε.

Αριθμοί

Σε χρωματιστά χαρτάκια γράφουμε τους αριθμούς. Στην αρχή χρησιμοποιούμε τους αριθμούς μόνο σαν κάρτες. Κάνουμε αρίθμηση μαζί με τα παιδιά. Μετράμε αντικείμενα που βρίσκονται στο σπίτι. Μετά βάζουμε στις κάρτες τόσα μανταλάκια όσα δείχνει ο αριθμός της κάρτας. Ξεκινάμε πρώτα από το 1-5. Βοηθάμε και οδηγούμε το χέρι του παιδιού όταν χρειάζεται και δίνουμε χρόνο.

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος

Οι πρώτες βοήθειες διαπνέονται από την επιθυμία να είμαστε χρήσιμοι στους άλλους. Δεν είναι υποχρέωση αλλά μπορεί να σώσει μια ζωή.

Πρώτες βοήθειες είναι η άμεση φροντίδα που δίνεται στο άτομο που τη χρειάζεται μετά από ένα ατύχημα ή ξαφνική αρρώστια μέχρι να έχει ιατρική φροντίδα. Η αξία της παροχής πρώτων βοηθειών είναι μεγάλη γιατί όσο μεγάλη και αν είναι η υγειονομική κάλυψη μιας χώρας, ποτέ δεν είναι δυνατόν να φθάσει αμέσως η ιατρική βοήθεια στον αυτοκινητόδρομο, στο σπίτι μας ή στο σχολείο.

Ο σκοπός της παροχής πρώτων βοηθειών είναι:—

Να ανακουφιστεί το παιδί από τον πόνο ή την ταλαιπωρία του.

Να προφυλαχθεί από την επιδείνωση.

Πως μπορείτε να παρέχετε πρώτες βοήθειες στα παιδιά σας, στους γονείς σας, στους φίλους σας αλλά κ στον ίδιο σας τον εαυτό σε μικρά- ατυχήματα που μπορούν να συμβούν μέσα στο σπίτι….

Δείτε τις πρώτες βοήθειες για εγκαύματα κάνοντας κλικ εδώ και για ρινορραγία κάνοντας κλικ εδώ

ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Διαλέξαμε για ‘σας ιδέες για εύκολες ανοιξιάτικες κατασκευές. Βάλτε την δικιά σας “πινελιά”