ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

βιβλία σε ρόδες

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ <ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ>  στο  Νηπιαγωγείο  Αεροδρομίου.

Στα  πλαίσια << δράσεων  στο  σχολείο  μας σε συνεργασία με την  οικογένεια>>,  φέραμε  στο  Νηπιαγωγείο μας  τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ  που έφτασαν  και θα παραμείνουν μαζί μας για 4 ολόκληρες εβδομάδες.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ  είναι μικρές, κινητές, δανειστικές και θεματικές βιβλιοθήκες που κινούνται σε βαλίτσες με ρόδες. Δημιουργήθηκαν το 2012 από την πολιτιστική εταιρεία Η ΠΥΡΝΑ (www.pyrna.gr) με τη συνεργασία του Γραφείου Περιβάλλοντος της Α’ Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών.

Η φιλοξενία της βαλίτσας μπορεί να αποτελέσει αφορμή για πολλές δραστηριότητες, όπως η διαμόρφωση μιας μικρής βιβλιοθήκης με βιβλία που θα φέρουν τα παιδιά για την  Δανειστική  Βιβλιοθήκη  του  Νηπιαγωγείου.

Το πρόγραμμα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ   θα  προσφέρει τη δυνατότητα δανεισμού βιβλίων στο σπίτι. Ενθαρρύνουμε  τους μαθητές μας να δανειστούν, είναι σημαντικό να αποκτήσουν μια τέτοια κουλτούρα.

Σε συνδυασμό με το πρώτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων στο Νηπιαγωγείο μας  για  <την  Οκογένεια> ,  το περιεχόμενο των βιβλίων σε Ρόδες   αφορά  <<την Οικογένεια>>.