– Let s doit Greece 2024

Εθελοντική εκστρατεία Let’s doitGreece 2024

Εκπαιδευτικοί,  Μαθητές  Γιαγιάδες  και  Γονείς  του  Νηπιαγωγείου  Αεροδρομίου,  έδωσαν  και  φέτος  το  παρόν στις  11-4-2024  στην εθελοντική εκστρατεία Let’s doit Greece 2024  .

Οργάνωσαν , εθελοντική Δράση  καθαρισμού , παιχνίδι  κρυμμένου  θησαυρού ,  κατασκεύασαν  ταϊστρες  και  φωλιές  πουλιών. Συμμετέχοντας  έτσι στην δημιουργία  μιας  μεγάλης  ασπίδας  προστασίας των δασών της πατρίδας μας.

Οργανώνοντας τη δράση στις  11-4-2024 σε  5  Βήματα

• 1ο βήμα

Καταγραφή αναγκών – Επιλογή της δράσης που θέλουμε να κάνουμε

(Εθελοντική Δράση  καθαρισμού , δημιουργώντας μια μεγάλη ασπίδα προστασίας των δασών της πατρίδας μας)

Σκέφτομαι να οργανώσω μια δράση καθαρισμού στο δάσος της περιοχής μου, επιλέγω το σημείο  ( Στο  Δασάκι  της Λέσχης  Αξιωματικών  111 Π.Μ, που βρίσκετε  πίσω  από το σχολείο μας)

• 2ο βήμα

Συνεργασία με άλλους φορείς – Δημιουργία Ομάδας Εργασίας

Μιλάω με την  Διοίκηση της 111Π.Μ.  και τους  Γονείς για να συνεργαστούμε στην υλοποίηση της δράσης. Δημιουργούμε κοινή ομάδα προετοιμασίας της δράσης.

• 3ο βήμα

Σχέδιο Οργάνωσης Δράσης

Βγάζουμε ένα πλάνο με το τι θα κάνουμε, τι εξοπλισμός θα χρειαστεί, πώς θα μοιράσουμε ρόλους και ό,τι άλλο χρειαστεί να οργανώσουμε

• 4ο βήμα

Κάλεσμα Εθελοντών και Ομάδων

Διαδίδουμε την ιδέα μας για να τη μάθουν ακόμα περισσότεροι και να έρθουν στη δράση μας .

• 5ο βήμα

Υλοποίηση δράσης.

Την Πέμπτη   11 Απριλίου δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό, πραγματοποιούμε  την εθελοντική Δράση μας, και μοιραζόμαστε στιγμιότυπα των δράσεων μεταφέροντας το μήνυμα για την προστασία των δασών μας.

Almyros info ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

11 4 2024DSC00588ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ 1ΦΩΛΙΕΣ 1