Σχολικό λεωφορείο!

ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!

Καλώς ορίσατε στο «Σχολικό λεωφορείο»!

Νοέ 201626

Το «Σχολικό λεωφορείο» είναι ένα blog που δημιουργήθηκε με σκοπό τη διάδοση ιδεών και υλικού σχετικά με τα μαθήματα των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Ξεκίνησε ως blog που αφορούσε την πρώτη δημοτικού, όμως στη συνέχεια προστέθηκαν και ιδέες που αφορούν και άλλες τάξεις του.

Έτσι, κατέληξα στο «Σχολικό λεωφορείο» που θα σας ταξιδέψει σε διάφορες στάσεις κατά τις οποίες τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να μάθουν και να γνωρίσουν τον κόσμο μας μέσα από παιχνίδια, από καινοτόμες δράσεις και εναλλακτικές διαδικασίες, τις οποίες εύχομαι κάποτε όλα τα σχολεία να υιοθετούν και να προωθούν!

Νάντια Φάλκου

Μαθηματικά Α’ τάξης – Κεφάλαιο 2 – «Γεωμετρικά σχήματα»

Σεπ 201817

Δραστηριότητα για την επεξεργασία κι εμπέδωση των γεωμετρικών σχημάτων και γεωμετρικών στερεών!

Σε χρωματιστό Α4 χαρτί εκτυπώνουμε τα 4 βασικά σχήματα και τα κολλάμε στον τοίχο της τάξης. Μοιράζουμε στα παιδιά για ζωγραφική τα αντικείμενα που μοιάζουν με τα γεωμετρικά στερεά και τα κόβουμε.

Σε κάθε παιδί δίνουμε ένα αντικείμενο και με τη σειρά του μας λέει σε ποιο γεωμετρικό σχήμα «ανήκει» και σηκώνεται να τα κολλήσει μέσα σε αυτό.

Παρακάτω εκτυπώστε τα αρχεία με τα γεωμετρικά σχήματα και τα αντικείμενα από την καθημερινότητα για να κάνετε τη δραστηριότητα στην τάξη!

Καθημερινα αντικειμενα – σχηματα για τοιχο

Μαθηματικά Α τάξης – Κεφάλαιο 1 – «Προσανατολισμός στο χώρο»

Σεπ 201817

Παρακάτω θα βρείτε δύο φύλλα εργασίας που έφτιαξα για το 1ο κεφάλαιο των Μαθηματικών και αφορά τον προσανατολισμό στον χώρο:

Ασκήσεις κεφαλαιο 1 μαθηματικα

Ασκήσεις κεφαλαιο 1 μαθηματικα – Μερος 2

Επιτρέπεται η προσωπική χρήση για το ψηφιακό υλικό που διατίθεται στο ιστολόγιο αυτό. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευσή του σε άλλο έντυπο ή ψηφιακό μέσο με οποιονδήποτε τρόπο ή μορφή αρχείου. Τα κείμενα, οι φωτογραφίες και τα ενσωματωμένα αρχεία στις δημοσιεύσεις του ιστολογίου «Σχολικό Λεωφορείο» είναι πνευματική ιδιοκτησία του blogs.sch.gr/nantiaf/, η οποία προστατεύεται αυτοτελώς, βάσει του Ν.2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Επιτρέπεται η αποσπασματική αναδημοσίευση, στην οποία θα πρέπει να αναφέρεται η πηγή (https://blogs.sch.gr/nantiaf/) και να υπάρχει σύνδεσμος παραπομπής στη σχετική ανάρτηση στη σελίδα «Σχολικό Λεωφορείο», από όπου θα μπορεί να γίνεται λήψη του εκάστοτε αρχείου, αν υπάρχει. Προς σεβασμό για την προσπάθειά μου και την πολύωρη δουλειά που κάνω για τη δημιουργία του υλικού του ιστολογίου μου.

Βοηθοί τάξης!

Σεπ 20188

Σε μια σχολική τάξη είναι πολύ σημαντικό οι μαθητές να απολαμβάνουν ένα περιβάλλον όμορφο, καθαρό, συμμαζεμένο, αναπτύσσοντας παράλληλα το αίσθημα της ευθύνης για να το διατηρήσουν οι ίδιοι έτσι. Για να ενισχυθεί λοιπόν το αίσθημα αυτό, μπορούμε να μοιράσουμε σε κάθε μαθητή μια από αυτές τις καρτέλες βοηθών τάξης ώστε κάθε εβδομάδα να αναλαμβάνει ο καθένας μια «υποχρέωση» στην τάξη και όλοι μαζί αποτελούν τους βοηθούς της τάξης μας!

Κατεβάστε κι εκτυπώστε τις καρτέλες εδώ:

ΒΟΗΘΟΙ ΤΑΞΗΣ

Κανόνες της τάξης!

Σεπ 20183

Όταν αναλαμβάνουμε μικρές τάξεις, συνήθως από τα πρώτα μας μελήματα είναι να προσπαθήσουμε να δώσουμε στους νέους μικρούς μας μαθητές να κατανοήσουν τους κανόνες του νέου σχολείου και της νέας τους τάξης!

Έφτιαξα λοιπόν αυτούς τους κανόνες χρησιμοποιώντας εικόνες που δείχνουν αρκετά ξεκάθαρα το τι λέει ο καθένας, ώστε να χρησιμεύσουν και στις μικρές τάξεις, όπως Α’ τάξη(ακόμη και νήπιο) που ακόμη δεν γνωρίζουν να τις διαβάζουν! Συγκέντρωσα τους κανόνες για τη τάξη ώστε να εκτυπωθούν σε μεγάλο μέγεθος (40×40 εκ.) σε αφίσα για την τάξη μας!

Κατεβάστε κι εσείς το αρχείο pdf από εδώ:

ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΑΞΗΣ

« Παλιότερα άρθρα