Σχολικό λεωφορείο!

ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!

Γεια σας!

Νοέ 201626

Καλώς ήρθατε στο Σχολικό Λεωφορείο!

Είμαι η Νάντια, εργάζομαι 11 χρόνια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και τα τελευταία χρόνια μοιράζομαι σε αυτό το ιστολόγιο υλικό ασκήσεων, χειροποίητα εκπαιδευτικά παιχνίδια, κατασκευές, ιδέες για την τάξη, τη διακόσμηση και την οργάνωσή της…

Εύχομαι να σας φανούν χρήσιμα και ενδιαφέροντα,

όσα βρείτε στο «ταξίδι» σας με το Σχολικό Λεωφορείο μου!

Ο κήπος των δίψηφων φωνηέντων και των συμφώνων!

Αυγ 201917

Για τις μικρές μας τάξεις, Α΄και Β΄ μπορούμε να έχουμε στον τοίχο της τάξης μας κολλημένους τους κήπους των δίψηφων συμφώνων και των φωνηέντων! Κάθε λουλούδι είναι και ένα δίψηφο σύμφωνο ή φωνήεν!

Κατεβάστε κι εκτυπώστε τα εδώ:

Κήπος Φωνηέντων και Συμφώνων

Επιτρέπεται η προσωπική χρήση για το ψηφιακό υλικό που διατίθεται στο ιστολόγιο αυτό. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευσή του σε άλλο έντυπο ή ψηφιακό μέσο με οποιονδήποτε τρόπο ή μορφή αρχείου. Τα κείμενα, οι φωτογραφίες και τα ενσωματωμένα αρχεία στις δημοσιεύσεις του ιστολογίου «Σχολικό Λεωφορείο» είναι πνευματική ιδιοκτησία του blogs.sch.gr/nantiaf/, η οποία προστατεύεται αυτοτελώς, βάσει του Ν.2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Επιτρέπεται η αποσπασματική αναδημοσίευση, στην οποία θα πρέπει να αναφέρεται η πηγή (https://blogs.sch.gr/nantiaf/) και να υπάρχει σύνδεσμος παραπομπής στη σχετική ανάρτηση στη σελίδα «Σχολικό Λεωφορείο», από όπου θα μπορεί να γίνεται λήψη του εκάστοτε αρχείου, αν υπάρχει. Προς σεβασμό για την προσπάθειά μου και την πολύωρη δουλειά που κάνω για τη δημιουργία του υλικού του ιστολογίου μου.

Νάντια Φάλκου

Ρολόι εκμάθησης της ώρας για την τάξη!

Αυγ 201916

Στην Β’ τάξη γίνεται η εκμάθηση της ώρας για τους μικρούς μας μαθητές! Έφτιαξα αυτό το ρολόι, προσπαθώντας να βοηθήσω τους μαθητές ώστε να θυμούνται και πώς διαβάζεται η ώρα σε κάθε αριθμό, αλλά και ότι έχει 60 λεπτά συνολικά. Είναι ένα ρολόι που φτιάχνεται μόνοι σας σε χαρτόνι και με διπλόκαρφα στερεώνετε τους δείκτες που περιέχονται στο αρχείο.

Στην τάξη μπορείτε να έχετε ένα μεγαλύτερο έγχρωμο στον τοίχο, ώστε να εξασκήστε με την ώρα, αλλά και κάθε μαθητής μπορεί να φτιάξει το δικό του, βάζοντας μάλιστα την προσωπική του πινελιά, χρωματίζοντάς το με ξυλομπογιά στο χρώμα που του αρέσει και παίρνοντας το στο σπίτι για το δωμάτιό του ή μπορεί να μείνει στην τάξη για παιχνίδι/εξάσκηση!

Για το λόγο αυτό, το αρχείο έχει την ασπρόμαυρη αλλά και την έγχρωμη έκδοση, ώστε να τυπωθούν αντίστοιχα για τους μαθητές και για την αίθουσά μας!

Κατεβάστε κι εκτυπώστε το αρχείο εδώ:

Ρολόι Εκμάθησης της ώρας για την τάξη

Νάντια Φάλκου

Οι 4 ήρωες των Μαθηματικών – για τη Β’ τάξη (διαχωρίζουμε τις 4 πράξεις)!

Αυγ 201916

Στην Α’ τάξη γνωρίσαμε την πρόσθεση και την αφαίρεση μέσα από τους ήρωες «Σούπερ-Συν και Σούπερ-Πλην» και τώρα στη Β’ τάξη έρχονται κι οι επόμενοι δύο ήρωες των Μαθηματικών για να γνωρίσουμε τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση με την Σούπερ – Επί και την Σούπερ – Διά!

Ποιες είναι αυτές;

Αφού δείξουμε στα παιδιά την παρουσίαση με τους ήρωες μας τους εκτυπώνουμε σε μεγάλο μέγεθος και τους κολλάμε στην τάξη μας, ώστε να είναι μαζί μας καθημερινά!

Εδώ θα βρείτε την παρουσίαση Power Point:

Οι ήρωες των Μαθηματικων όλοι

Κατεβάστε σε αρχείο μορφής pdf και εκτυπώστε εδώ τους ήρωες και μαζί τις λέξεις κλειδιά κάθε πράξης:

ΗΡΩΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ – ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΡΑΞΕΩΝ

Βρείτε εδώ τους ήρωες πρόσθεσης και αφαίρεσης μόνο, για την Α΄τάξη:

Ηρωες Μαθηματικών Α’ τάξης

Νάντια Φάλκου

Δεκάδες και Μονάδες! (Παιχνίδι Δεκάδων-Μονάδων για τη Β’ τάξη!)

Αυγ 201914

Φέτος για πρώτη χρονιά ασχολούμαι με τη Β’ τάξη, έτσι ξεκίνησα να φτιάχνω ήδη το υλικό μου για τη σχολική χρονιά!

Για την εξάσκηση στο να φτιάχνουν αριθμούς έως το 100 και για εξάσκηση στην πρόσθεση δεκάδων και μονάδων σκέφτηκα αυτό το απλό παιχνίδι με ζάρι (γρήγορο και απλό ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα στη διδακτική ώρα αλλά και στον ελεύθερο χρόνο στην τάξη).

Εκτυπώστε το ανάπτυγμα του ζαριού δύο φορές όσο μεγάλα επιθυμείτε και φτιάξτε τα με χαρτί χοντρό (ή από απλή χαρτόκουτα) για να τα έχετε στην τάξη.

Οδηγίες παιχνιδιού:

Χρειάζονται τα 2 ζάρια και χαρτί/μολύβι ώστε να σημειώνουν οι μαθητές.

Χωρίζουμε τους μαθητές σε ζευγάρια ή όλη την τάξη σε δύο ομάδες.

Κάθε ομάδα ή κάθε παίκτης ρίχνει τα 2 ζάρια 2 φορές και σημειώνει στο χαρτί του τι έφερε στην πρώτη ζαριά και τι στην δεύτερη. Όταν δείξει δεκάδες, σημειώνει 10άρια και στις μονάδες το 1.

Στο τέλος του γύρου τα παιδιά προσθέτουν τις δεκάδες και τις μονάδες τους και βρίσκουν ποιος έφερε τον μεγαλύτερο αριθμό. Νικητής είναι αυτός που έφερε τον μεγαλύτερο αριθμό! Σε περίπτωση ισοβαθμίας ξαναρίχνουν τα ζάρια μια φορά μόνο ώστε να δουν και πάλι ποιος νίκησε!

Μπορούμε να ορίσουμε εξαρχής πόσους γύρους θα παίξουν ώστε η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στο σύνολο των γύρων να είναι η νικήτρια ομάδα.

Κατεβάστε εδώ το ανάπτυγμα για το ζάρι:

Δεκάδες και Μονάδες!

Όταν προχωρήσουμε στις εκατοντάδες, τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δύο ζάρια, το δεύτερο θα περιέχει και εκατοντάδες!

Κατεβάστε το κι εκτυπώστε το εδώ:

Ζάρι Εκατοντάδες, Δεκάδες, Μονάδες

« Παλιότερα άρθρα