Μέρος του εκπαιδευτικού υλικού που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του βραβευμένου Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού Προγράμματος Erasmus+ [KA2 Σχολική Εκπαίδευση] “Our School, My Future – ESL* project”.

ESL Guidebook – Activities for all

ESL Teaching Material

e-Robbocops

*Early School Leaving (Πρόωρη σχολική εγκατάλειψη)

Έκδοση από: Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Π.Γ.Π.Μ.).

Συγγραφή και συντονισμός Εκπαιδευτικού Προγράμματος:
Μαρία Μαχαιρίδου (με τη συνεισφορά του εκπαιδευτικού Αγγλικής γλώσσας κ. Ευθύμιου Μαυρογεωργιάδη).

Δημιουργία και συγγραφή εκπαιδευτικού υλικού, το οποίο χρησιμοποιείται στη διδακτική πράξη:
Μαρία Μαχαιρίδου (με τη συνδρομή και την αμέριστη υποστήριξη της Δ/ντριας του Π.Γ.Π.Μ. κας Ελένης Μούζουρα, εκπαιδευτικών του Π.Γ.Π.Μ., καθώς και Ευρωπαίων εκπαιδευτικών, εταίρων στο Πρόγραμμα (βλ. ομάδες συγγραφέων)].

Επιλογή Εκπαιδευτικού Προγράμματος ως “Success Story”, από την Επιτροπή Ειδικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture of the European Commission).