Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω zoom από το Αμφιθέατρο του Σχολείου μας με τη συμμετοχή πολυάριθμων σχολείων από όλη την Ελλάδα και τη Γαλλία. Στην εισαγωγή της συνάντησης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη μασκότ των γαλλικών Ολυμπιακών Αγώνων και τα τέσσερα νέα αθλήματα που θα συμμετέχουν για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα λάβουν χώρα στο Παρίσι τον Αύγουστο του 2024:

4 disciplines

Ο Άγγελος Τσαγκαράκης απαντώντας στις ερωτήσεις των μαθητών, μίλησε, μεταξύ άλλων, για το ξεκίνημά του και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε για να κατακτήσει αυτό το υψηλό επίπεδο. Αποκάλυψε τα πρότυπά του, τα άτομα που θεωρεί σημαντικά στην ζωή του αλλά και το παρατσούκλι του στα γήπεδα: “Τσάρος”, που μπορεί να είναι λογοπαίγνιο με την αρχή του επιθέτου του, αλλά συγχρόνως υπογραμμίζει τη σοβαρότητα με την οποία προσέγγιζε την προπόνησή του.

Επίσης έδωσε συμβουλές στους μαθητές που επιθυμούν να ασχοληθούν με τον αθλητισμό αλλά και με οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, λέγοντας ότι οι υψηλοί στόχοι επιτυγχάνονται με σκληρή δουλειά.

Τέλος, δεν παρέλειψε να ευχηθεί στην ομάδα μπάσκετ του ΓΕΛ Πολυγύρου καλή επιτυχία στο σχολικό πρωτάθλημα!