Για 7η χρονιά η Ελληνική Σχολή Καλαμαρί διοργάνωσε το Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσης στα Γαλλικά που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Α/μιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Ο φετινός διαγωνισμός είχε στο επίκεντρο την ανάγνωση ιστοριών που μας ταξιδεύουν στο χρόνο, παρελθόν ή μέλλον, στη γαλλική γλώσσα. Δεν υπάρχει  βιβλίο  χωρίς  ταξίδι.  Δεν  υπάρχει αφήγηση χωρίς ταξίδι. Αφηγούμαστε την ιστορία μας, τη ζωή  μας, γράφοντας ημερολόγια ταξιδιών, ζωγραφίζοντας  με  λόγια  και  χρώματα  τόπους, ακόμα και ανύπαρκτους, χαρτογραφώντας διαδρομές φανταστικές ή και όχι. Ταξίδι είναι οι ιστορίες που ακούμε, οι ιστορίες που διαβάζουμε και οι ιστορίες που λέμε. Ένα ταξίδι που μπορεί να ξεκινάει από το δωμάτιό μας και να μας πηγαίνει ως τα πέρατα του κόσμου.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό με μια μικρή ομάδα μαθητών. Πιστεύουμε ότι ο συγκεκριμένος διαγωνισμός αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία για να έρθουν οι μαθητές που διδάσκονται τα γαλλικά ως ξένη γλώσσα στο σχολείο σε επαφή με αυθεντικά λογοτεχνικά κείμενα και να ξεδιπλώσουν μέσα από την εκφραστική ανάγνωση τα ταλέντα και την ευαισθησία τους. Θέλουμε να συγχαρούμε θερμά τη μαθήτρια της Β τάξης του ΓΕΛ Πολυγύρου, Μαρία Εμμανούηλ που κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία μαθητών Λυκείου διαβάζοντας ένα απόσπασμα του βιβλίου La Planète des singes του Pierre Boulle.