Ένα μεγάλο μέρος από τις δραστηριότητες και τις αναζητήσεις του νέου, συνδέεται άμεσα με την επιλογή και την προετοιμασία για τη σωστή άσκηση του επαγγέλματος. Κάθε νέος στη σύγχρονη εποχή προβληματίζεται, ενημερώνεται, αποκτά γνώσεις, μαθαίνει ξένες γλώσσες και καταρτίζεται επαγγελματικά. Ακούει συμβουλές και δέχεται υποδείξεις από γονείς, συγγενείς, ακόμα και από ειδικά για τον επαγγελματικό προσανατολισμό πρόσωπα, και διαμορφώνει τα προσωπικά του κριτήρια για να πάρει μια μεγάλη απόφαση που είναι, συνήθως, οριστική και αμετάκλητη. Κι’ όμως, αυτή την απόφαση πρέπει ο άνθρωπος να την πάρει από την εφηβική κιόλας ηλικία του. Γι’ αυτόν τον λόγο, τα τελευταία χρόνια, πραγματοποιούνται αρκετά συχνά επισκέψεις σχολείων σε διάφορους επαγγελματικούς χώρους με σκοπό να βοηθηθούν οι νέοι, ώστε να αποφασίσουν μόνοι τους ποιο  επάγγελμα τους ταιριάζει και να προετοιμαστούν κατάλληλα για αυτό.

Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν, την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020, έλαβε χώρα μια τέτοια εξόρμηση από την θετική κατεύθυνση (Β’ και Γ’ τάξεις) του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου στο ερευνητικό κέντρο ΕΚΕΤΑ στη Θεσσαλονίκη, με συνοδούς καθηγητές τους κ.κ. Καμπανταϊδου, Καρκάνη, Τουσίμη. Γενικότερα, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), που ιδρύθηκε το 2000, είναι ένα από τα κορυφαία ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας· έχει λάβει πολλά βραβεία και σημαντικές διακρίσεις και βρίσκεται μέσα στη λίστα με τους 20 κορυφαίους ερευνητικούς φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην προσέλκυση πόρων από ανταγωνιστικά ευρωπαϊκά προγράμματα. Η λειτουργία του ΕΚΕΤΑ έχει να επιδείξει σημαντικά επιστημονικά και τεχνολογικά επιτεύγματα σε ερευνητικές  περιοχές με μεγάλο ενδιαφέρον για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Πιο συγκεκριμένα, οι ερευνητικές αυτές περιοχές έχουν διαχωριστεί και ανατεθεί στα 5 ινστιτούτα τα οποία περιλαμβάνει το ΕΚΕΤΑ στην σημερινή του μορφή, και τα οποία ασχολούνται με α) τις χημικές διεργασίες και τους ενεργειακούς πόρους, β) τις τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών, γ) την βιώσιμη κινητικότητα και το δίκτυο μεταφορών, δ) τις εφαρμοσμένες βιο-επιστήμες και ε) την βιο-οικονομία και την αγρο-τεχνολογία.

Στην εξόρμηση λοιπόν αυτή, παρουσιάστηκαν στους μαθητές οι χώροι εργασίας των ερευνητών (οι οποίοι ερευνητές είναι πάνω από 700 στον αριθμό) και τους εξηγήθηκαν οι λειτουργίες διάφορων εργαστηρίων. Πιο συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε μια ξενάγηση στο εργαστήριο Τεχνολογίας Σωματιδίων και Αερολυμάτων, στο οποίο γίνονται πειράματα για την εύρεση εναλλακτικών πηγών ενέργειας, στις αίθουσες με τα ηλεκτρονικά μικροσκόπια, καθώς επίσης και σε ένα ακόμα εργαστήριο, το οποίο είχε ως στόχο την εύρεση καλύτερων και λιγότερο ρυπογόνων φίλτρων για τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων. Τα παραπάνω αποτελούν εργαστήρια του τμήματος ΕΤΕΣΑ. Στη συνέχεια, πραγματώθηκε μια παρουσίαση του ερευνητικού προγράμματος πάνω στο οποίο δουλεύουν οι ερευνητές του συγκεκριμένου τμήματος αυτήν την περίοδο και το οποίο στοχεύει στη διάσπαση του νερού μέσω της ηλιακής ενέργειας, για τη χρήση του υδρογόνου ως καύσιμο. Τέλος, οι μαθητές πήραν μέρος σε μια διαδραστική παρουσίαση, στη διάρκεια της οποίας εξηγήθηκαν οι έννοιες «έρευνα» και «ερευνητής» καθώς επίσης και τα χαρακτηριστικά και οι προοπτικές του ίδιου του ερευνητικού κέντρου. Βέβαια, όλα αυτά δεν θα μπορούσαν να γίνουν χωρίς την άριστη συνεργασία που υπήρξε μεταξύ των πολύ καλά καταρτισμένων εργαζομένων του ΕΤΕΣΑ, των ίδιων των μαθητών, αλλά και της κ. Τουσίμη -καθηγήτρια χημείας- η οποία αποτέλεσε τον δίαυλο μεταξύ του σχολείου και του κέντρου.

Επιλογικά, καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα ότι τέτοιου είδους εξορμήσεις είναι καίριας σημασίας να γίνονται από τα σχολεία, καθώς είναι ωφέλιμες για τους νέους. Εκείνοι παρατηρούν τους επιστήμονες στον χώρο εργασίας τους και ενημερώνονται για τις υπάρχουσες δουλειές που αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό κλάδο. Ειδικότερα, το συγκεκριμένο κέντρο προσεγγίζει με θετικό πνεύμα κάθε πιθανή πρόταση ή πρωτοβουλία η οποία εμπεριέχει δυναμική καινοτομίας και ανάπτυξης  και καλεί κάθε ενδιαφερόμενο να έρθει σε επαφή με τους υπεύθυνους για να εξετάσουν από κοινού δυνατότητες συνεργασίας. Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις προοπτικές συνεργασίας με ένα κορυφαίο ερευνητικό κέντρο, διεύρυναν το γνωστικό τους πεδίο και απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες για τον τρόπο λειτουργίας τέτοιων κέντρων. Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, καλό είναι να αρπάζει κανείς κάθε ευκαιρία που του προσφέρεται στο επίπεδο απόκτησης γνώσεων πάνω στον επαγγελματικό προσανατολισμό, καθώς οι σωστές αποφάσεις γίνονται με βάση κυρίως την ενημέρωση και την εμπειρία.

Η αρθρογράφος

Κορέντιου Αικατερίνη