Άρθρα σχετικά με 15 Δεκεμβρίου 2013

Οι ονειροβάτες στο Δημοτικό Ραδιόφωνο Πολυγύρου

Ο Πάνος Παπ558907_626368387471121_1113821318_nαπαναγιώτου, ο Χρήστος Μαρτίνης , η Έλενα Καρανταγλή, η Ντενίσα Τζελιλάι και η Νίκη Δρούγκα συζητούν για τη δημιουργικότητα και την τέχνη της γραφής στο Δημοτικό Ραδιόφωνο Πολυγύρου. Η εκπομπή θα ακουστεί στις 14.1.2014, 5-6μ.μ. από τους Ονειροβάτες!

Η τέχνη της γραφής

995257_744257855604378_901861310_n

Οι περισσότεροι ενήλικες στερούνται αυθεντικών ιδεών ακριβώς επειδή οι αυθεντικές ιδέες έρχονται, όταν κανείς είναι νέος και άπειρος, υποστήριζε ο T.S. Eliot. Ωστόσο, νεότεροι ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι η δημιουργικότητα δεν είναι ιδιαίτερο προσόν ή ικανότητα λίγων ατόμων, αλλά αντιθέτως είναι αποτέλεσμα ειδικής εκπαίδευσης και μάθησης μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες, οι οποίες δίνουν τη δυνατότητα στον καθένα ξεχωριστά να ενεργοποιεί αστείρευτες δυνάμεις του μυαλού του. Υποστηρίζεται ότι ένας τρόπος να αναπτύξουμε τη δημιουργικότητα είναι η δημιουργική γραφή. Μέσα από τη γραφή η τεχνική και η επινοητικότητα δοκιμάζονται, η λογοτεχνία από θεωρία γίνεται πράξη, η φαντασία διεγείρεται, ο λόγος πυροδοτείται, οι μαθητές γοητεύονται. Ο Χρήστος Μαρτίνης και ο Πάνος Παπαπαναγιώτου, μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Δημιουργικής Γραφής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, με επιστημονικά υπεύθυνο τον Επ. Καθηγητή Τρ. Κωτόπουλο, ήρθαν στο Λύκειο Πολυγύρου και γοήτευσαν τους μαθητές. Μετέφεραν στα παιδιά βιωματικά τεχνικές γραφής και τα ενέπνευσαν. Τους ευχαριστούμε πολύ.

Νίκη Δρούγκα

Φιλόλογος