Επίσκεψη σχολείων στο Κ.Π.Ε. στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+

Την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018, 12 καθηγητές και 27 μαθητές από το 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας και τέσσερις χώρες του εξωτερικού (Γερμανία, Εσθονία, Τουρκία, Ιταλία) πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Περτουλίου – Τρικκαίων. Τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του κέντρου τους ενημέρωσαν για τα προγράμματα που υλοποιεί το Κ.Π.Ε., το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ (KA201 στην καινοτομία) με τίτλο “e-co-foot” στο οποίο συμμετέχει το Κ.Π.Ε. ως εταίρος, καθώς και το πρόγραμμα Erasmus+ Βασική Δράση ΚΑ1 «Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Εκπαίδευσης Ενηλίκων», στο οποίο συμμετέχει το κέντρο μας αυτή τη χρονιά.

Μετά την παρουσίαση ακολούθησε εργαστήριο σχετικό με τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, με συμμετοχή μαθητών και καθηγητών.