Ευρωπαικό Πρόγραμμα Erasmus+, Βασική Δράση ΚΑ201: “e-co-foot – Ecological Footprint Training”

e-co-foot-logo

Το Κ.Π.Ε. Περτουλίου-Τρικκαίων στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ επιλέχθηκε να συμμετέχει ως εταίρος στη Βασική Δράση ΚΑ201 (Στρατηγικές Συμπράξεις που υποστηρίζουν την καινοτομία στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης).  Ο τίτλος του προγράμματος είναι “e-co-foot – Ecological Footprint Training” και η διάρκειά του είναι τριετής (2017-2020). Στη σύμπραξη συμμετέχουν πέντε φορείς από τέσσερις χώρες. Συντονιστής του έργου είναι η Akaryon, μία αυστριακή εταιρεία, η οποία ειδικεύεται στην περιβαλλοντική εκπαιδευτική πληροφορική. Οι υπόλοιποι εταίροι της σύμπραξης είναι οι εξής: η Plattform Footprint, μία ΜΚΟ με έδρα την Αυστρία, η οποία έχει ως αντικείμενο ενδιαφέροντος τη διάδοση της μείωσης του οικολογικού αποτυπώματος, το Τμήμα Φυσικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Eötvös Loránd (ELTE) στην Ουγγαρία και το Colegiul Vasile Lovinescu (CLV), σχολείο επαγγελματικής εκπαίδευσης από τη Ρουμανία, που παρέχει μαθήματα για το περιβάλλον και την οικολογία.

Στόχος μας είναι να αναπτύξουμε ένα υψηλής ποιότητας εκπαιδευτικό πακέτο υλικού σχετικά με το οικολογικό αποτύπωμα, το οποίο θα εμπλέκει μαθητές 10 έως 18 ετών και εκπαιδευτικούς ενημερώνοντάς τους και ενθαρρύνοντάς τους να αναλάβουν δράση για την προστασία της Γης. Απώτερος σκοπός του προγράμματος είναι η χρήση του εν λόγω υλικού από ολόκληρη τη σχολική κοινότητα και το εκπαιδευτικό σύστημα, τους γονείς, τους τοπικούς εκπροσώπους του Δήμου καθώς και άλλες τοπικές ΜΚΟ στις χώρες-εταίρους αλλά και σε άλλες χώρες μελλοντικά.

Η ιδιαιτερότητα του ανωτέρω προγράμματος έγκειται στη δημιουργία προϊόντων πνευματικής εργασίας (intellectual outputs) σχετικά με το οικολογικό αποτύπωμα, τα οποία για το συγκεκριμένο έργο είναι τα εξής:

1. Εργαλείο ηλεκτρονικής μάθησης (e-learning material)
  2. Εκπαιδευτικό υλικό για μαθητές (offline learning material)
  3. Διδακτικό υλικό για εκπαιδευτικούς (teaching material)
  4. Λογισμικό υπολογισμού αποτυπώματος και εργαλείο έρευνας (software tool)
  5. Πιστοποιήσεις (certifications)

Τα αποτελέσματα του προγράμματος θα είναι διαθέσιμα για λήψη μέσω της ιστοσελίδας του έργου:

www.e-co-foot.eu.

EU_flag-Erasmus_vect_POS

Project 2017-1-AT01-KA201-035037, e-co-foot

This project has been funded with support from the European Commission.

This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.