Ιαν 13

H λογική στον 20o αιώνα (Μέρος Γ’)

Στο τρίτο και τελευταίο μέρος των παρουσιάσεων πάνω στην Λογική, μιλήσαμε για τις σχολές που διαμορφώθηκαν στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα και των κύριων εκπροσώπων τους. Τα παιδιά εισήχθησαν στο “κλίμα” που διαμορφώθηκε μεταξύ των σχολών και κατ΄επέκταση των ιδεών και σκέψεων που κυριαρχούσαν την εποχή εκείνη. Τέλος αφού άκουσαν τον Hilbert να αναφωνεί ότι στα Μαθηματικά δεν υπάρχει ignorabimus (ή “Πρέπει να ξέρουμε, θα μάθουμε”) είδαν πως ο Kurt  Gödel κατέστρεψε το “πρόγραμμα Hilbert” και απέδειξε ότι υπάρχει ignorabimus, δηλ. θα υπάρχουν προτάσεις μέσα σε ένα καλός τεθειμένο συνεπές αξιωματικό σύστημα που δεν θα μπορούμε να απαντήσουμε α είναι σωστή ή λανθασμένη. (Να τονίσουμε ότι τους προηγούμενους 3ης μήνες τα παιδιά έλυναν Γρίφους λογικής από το υπέροχο βιβλίο «Ο Γρίφος της Σεχραζάντ και άλλα αινίγματα Μαθηματικής λογικής» του  Raymond Smullyan εκδόσεις ΤΡΑΥΛΟΣ, για να τους εισάγω με έναν ωραίο, διασκεδαστικό και παιγνιώδη τρόπο στα δύσκολα μονοπάτια της λογικής).