Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης “Αγγελική Χατζημιχαήλ”

Image 1 9

Το σχολείο μας την Τετάρτη 27 Μαρτίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης “Αγγελική Χατζημιχάλη”. Επισκέφτηκε, επίσης, και τους χώρους του Μουσείου Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού και ειδικότερα α) το “Λουτρό των Αέρηδων” και β) το “Άνθρωποι και Εργαλεία” στο πλαίσιο του προγράμματος πολιτιστικών θεμάτων με τίτλο “Ανακαλύπτω και Γνωρίζω τον Τόπο μου μέσα από τη Λαογραφία και την Πολιτιστική Κληρονομιά”.

Image 1 10

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η αναζήτηση της ιστορίας του τόπου μας και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, η ανακάλυψη στοιχείων του λαϊκού πολιτισμού και η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των  μαθητριών μέσα από την γνωριμία των διαφόρων εκφάνσεων του βίου των ανθρώπων παλαιότερων εποχών. Επιπλέον, οι μαθητές/ -ιες συνειδητοποίησαν τη σημασία της παράδοσης και του λαϊκού μας πολιτισμού, καθώς και τον πλούτο της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας. Ακόμη, οι μαθητές και οι μαθήτριες εξοικειώθηκαν με παλαιότερες μορφές ζωής και κατανόησαν, προσεγγίζοντας βιωματικά, τη διαδικασία εξέλιξης των στοιχείων του παρελθόντος και του μετασχηματισμού τους στην σύγχρονη κοινωνία, αλλά και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα σχετικά με τη διαχρονική επιβίωση στοιχείων που συνέχουν την εθνική μας ταυτότητα και πολιτιστική κληρονομιά. Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης προωθήθηκε η συνεργασία μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών και η ανταλλαγή ιδεών ανάμεσα τους.