Προγράμματα/ Εκπαιδευτικά προγράμματα

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

χωρίς λόγια…

Viber 2023 03 05 22 03 00 596

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “Αστέρι της ευχής”

Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος – Πιστοποιητικό υιοθεσίας – 3006020 – ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΚΑΛΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη στήριξή σας στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

Με τη δωρεά σας συμμετέχετε και εσείς ώστε να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες. Το πρόγραμμα Αστέρι της ευχής εδώ και 24 χρόνια αποτελεί ένα από τα βασικά προγράμματα εξεύρεσης πόρων του οργανισμού μας ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν ευχές παιδιών που έχουν στερηθεί την παιδική ανεμελιά.

Σας ευχόμαστε υγεία και καλή δύναμη στο έργο σας!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

ΓΙΝΕ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΣΟΒΑΡΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς,

Εδώ και 24 χρόνια το πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής αποτελεί μέρος του Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος. Για ακόμη μία χρονιά, με τη διαχρονική συμβολή σας, ετοιμαζόμαστε να «ταξιδέψουμε» και πάλι σε ολόκληρη την Ελλάδα για να φωτίσουμε τις ζωές των παιδιών ευχής!

Με κεντρικό μήνυμα «Είσαι το αστέρι μου», το Αστέρι της Ευχής καλεί τους μαθητές σε όλη την Ελλάδα να αποκτήσουν το δικό τους χάρτινο αστέρι, με μία δωρεά των 2€ συνεισφέροντας στην εκπλήρωση ευχών. Με αυτόν τον τρόπο, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί γίνεστε κι εσείς ένα αστέρι για ένα παιδί με σοβαρή ασθένεια.

Εάν θέλετε να επιδράσετε επιπλέον στις ζωές των παιδιών μας, μπορείτε να επιστρέψετε στον οργανισμό τις δικές σας ευχές για τα παιδιά ευχής, γράφοντάς τες στο αστέρι. Η αλληλεπίδραση αυτή εγκαινιάστηκε πέρυσι για πρώτη φορά και αποδείχθηκε ιδιαίτερα ευεργετική για την ψυχολογία των παιδιών μας!

Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

IMG 1283

Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στο πρόγραμμα “Αστέρι της ευχής”. Πρόκειται για μια εγκεκριμένη ενέργεια από το ΥΠΑΙΘ. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου μας, στα αστέρια μας, οι οποίοι/-ες αγκαλιάζοντας το πρόγραμμα συνεισφέρουν στην εκπλήρωση ευχών πολλών παιδιών.

70Χ100 compressed compressed compressed

ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ!!!

glossom 1

Κάθε χρόνο η  26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών. Είναι μια ευκαιρία να εστιάσουμε στην γλωσσική πολυμορφία, στην κουλτούρα του Άλλου, στις γέφυρες επικοινωνίας, στον πλούτο του κάθε πολιτισμού.
Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (https://edl.ecml.at/) καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001 και το 2021 συμπληρώθηκαν είκοσι χρόνια από τον πρώτο εορτασμό της.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission),με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά Ινστιτούτα, εκπαιδευτικοί, μαθητές, φοιτητές και απλοί πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να γιορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις και δράσεις. Στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα ασχοληθούν με ποικίλες δράσεις όπως:

Συμμετοχή στο διαγωνισμό σχεδίου για T-shirt με θέμα: European Languages Day (καταληκτική ημερομηνία υποβολής σχεδίων – 31/12/2022)

Δημιουργία υλικού και δραστηριοτήτων από εκπαιδευτικούς διαφορετικών ειδικοτήτων ( παζλ, επιτραπέζια παιχνίδια, escape game)

–  Διαγωνισμός για λογότυπο και σύνθημα (motto) που θα αναρτηθεί στον κεντρικό πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου

Δημιουργία ψηφιακού canvas (τύπου post it) αντλώντας έμπνευση από τους μαθητές/μαθήτριές μας και αξιοποιώντας την εξοικείωση τους με τις ΤΠΕ

Αναμφίβολα, οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της επικοινωνίας, φέρουν ήχους, γράμματα-σύμβολα, κοινωνούν συναισθήματα, δημιουργούν ιστορία, πολιτισμό. Και κάπως έτσι, μέσα από μια αέναη διαδικασία ώσμωσης, με όχημα την εκπαίδευση, τα ταξίδια, τα βιβλία… οι άνθρωποι ταυτίζονται με τη γλώσσα τους και οι γλώσσες γίνονται ένα με τους ανθρώπους. Και έπειτα, χτίζουν γέφυρες επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς, προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση, την αλληλεγγύη, το σεβασμό στον Άλλο!

Κλείνοντας, ας θυμηθούμε τα λόγια του Γκαίτε : «Όσες γλώσσες ξέρεις, τόσες φορές άνθρωπος είσαι.»

Ακολουθούν χρήσιμες διευθύνσεις για πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με:

(Επίσημο site για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών)

(Το κατεξοχήν κανάλι για τη διάδοση της γαλλικής γλώσσας – jeunesse live streaming) – για ταινίες

(Δημοφιλής ραδιοφωνικός σταθμός στο Παρίσι!!)

Απολαύστε υπεύθυνα!!

Joyeuse Journée européenne des langues à tous !!!!!

Βίβιαν Αϊβαλή – καθηγήτρια Γαλλικών Γυμνασίου Σκάλας

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης

.png

Υπεύθυνος καθηγητής: Τσώνης Παναγιώτης

Η δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» μας έδωσε τη δυνατότητα να γνωρίσουμε τη μέθοδο που ακολούθησε ο Ερατοσθένης 2,5 χιλιάδες χρόνια πριν  για να υπολογίσει με θαυμαστή ακρίβεια τις διαστάσεις της Γης χρησιμοποιώντας ως μοναδικά εργαλεία ράβδους, μάτια, πόδια και φυσικά το μυαλό του.

ΣΚΑΛΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 11

Ακολουθώντας τη μέθοδο αυτή την ημέρα της εαρινής ισημερίας (ή λίγες μέρες μετά) επαναλάβαμε με τα δικά μας μέσα το διάσημο πείραμα και υπολογίσαμε την περίμετρο και την ακτίνα της Γης.

ΣΚΑΛΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3

Περισσότερες πληροφορίες για το ιστορικό πείραμα  και τη σύγχρονη  μεθοδολογία μπορείτε να βρείτε εδώ.

Παρουσίαση_Ερατοσθένης_ΠΑΝΕΚΦΕ_2022

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-2013

Κατά το σχολικό έτος 2012-2013 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα: Καραγκιόζης, “όταν οι σκιές φωτίζουν τη ζωή μας…”

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

• Βασιλάκου Κυριακούλα