Εθνικός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2024

1Γ

Εθνικός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2024

2024… και τα μάτια όλων είναι στραμμένα στο Παρίσι! Εκεί που σε λίγους μήνες θα ανάψει η φλόγα των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων! Όπως ήταν αναμενόμενο, ο φετινός διαγωνισμός Γαλλοφωνίας ήταν αφιερωμένος στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες. Το σχολείο μας συμμετείχε στην κατηγορία Α2 – Παρίσι – Δημήτριος Βικέλλας. Μαθητές και μαθήτριες από τη Γ΄ τάξη συνεργάστηκαν και προετοίμασαν υπό την καθοδήγηση και επιμέλεια της εκπαιδευτικού ΠΕ05 του σχολείου μας, κ. Αϊβαλής Βιβιάν, ένα επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων (τύπου Monopoly). Οι μαθητές εργάστηκαν ομαδικά και σχεδίασαν από κοινού το ταμπλό, τις κάρτες, τα πιόνια, τις κάρτες ιδιοκτησίας κτλ. Επίσης, επινόησαν αινίγματα σχετικά με τους αθλητές και τα αθλήματα, έφτιαξαν κάρτες με ερωτήσεις γνώσεων και τις απαντήσεις τους, έμαθαν αρκετά για την ιστορία τω Αγώνων και τις αθλητικές εγκαταστάσεις τους.
Συγχαίρουμε την προσπάθεια των μαθητών μας και της εκπαιδευτικού και φιλοδοξούμε το παιχνίδι μας ‘’ Paris 2024 – ATHLOPOLIS’’ να αποτελέσει έναυσμα για δημιουργικές στιγμές απασχόλησης με όχημα τη γαλλική γλώσσα!

2Γ